Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
nedeľa 31. mája | meniny má  Petrana, Petronela
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Diéta s nízkym obsahom sacharidov pôsobí na mozog ako droga

Anketa

Aký názor na diéty máte práve vy?Ak poznáte človeka, čo sa stravuje jedálničkom s vyradením sacharidov, možno ste si všimli, že dotyčný stále o svojej diéte hovorí. Niet divu, jeho mozog je v podobnom stave ako po požití extázy. Hoci sú sacharidy všeobecne veľmi atraktívna živina, keď sa ich obsah v strave zníži, mozog začne pociťovať eufóriu. Lenže všeobecne spaľovanie tukov namiesto cukrov nie je v dlhodobom meradle zdravé.

Dochádza pri ňom k zvýšeniu hladiny ketónov v krvi, hrozí strata vápnika v kostiach, zvýšená tvorba obličkových kameňov a ďalšie, metabolické ťažkosti.

Pozor u mladých ľudí

Nízkosacharidová diéta napodobňuje účinky kyseliny gama-hydroximaslovej (γ-hydroximaslovej) známej pod skratkou GHB. Tá bola pôvodne objavená ako anestetikum, ale kvôli negatívnym vedľajším účinkom na dýchaciu a obehovú sústavu sa prestala používať.

Je však obľúbená u mladých milujúcich klubovú scénu, pretože im pomáha pretancovať bez potreby jesť a piť veľa hodín počas celej noci. A zneužívajú ju ako anabolikum tiež športovci túžiaci po rýchlom raste svalovej hmoty.

Nebezpečné vedľajšie účinky

Telo na nízkosacharidovej strave začne spaľovať tuky viac ako cukry. Domnieva sa, že trpí hladom a prepne do stavu spaľovania tukových zásob. Táto ketodiéta vedie k zvýšeniu hladiny ketónov v krvi. Pečeň sa snaží metabolit acetoacetát vznikajúci trávením tukov premeniť na stabilný beta-hydroxybutyrát - BHB. A ten práve pôsobí podobne euforicky na mozog ako GHB.

Gama-hydroxybutyrát sa nachádza v mozgu prirodzene v malej miere ako nervový prenášač. Podávanie syntetickej formy vo vyššej dávke pôsobí ako droga extáza. A podobné účinky vyvoláva zvýšenie hladiny beta-hydroxybutyrátu.

„Keto diéta, alebo ak chcete diéta s minimálnym príjmom sacharidov, môže byť lákavá forma, ako sa uviesť do opojenia. Ale je to strava s radom negatívnych vedľajších účinkov," tvrdí Andrew Brown v článku pre magazín Conversation.

Autor: Pavla Horáková

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Trópy vonku aj v byte. Čo urobiť, aby ste sa mohli v noci vyspať

Tiež máte počas dní, kedy sa teplota vyšplhá k tropickým hodnotám, problémy so spaním, pretože vaše telo v tej horúčave jednoducho nezaspí? Máme pre vás niekoľko tipov, ako si aj v letných nociach zaistiť dostatočnú porciu životodarného spánku!

Diéta s nízkym obsahom sacharidov pôsobí na mozog ako droga

Ak poznáte človeka, čo sa stravuje jedálničkom s vyradením sacharidov, možno ste si všimli, že dotyčný stále o svojej diéte hovorí. Niet divu, jeho mozog je v podobnom stave ako po požití extázy. Hoci sú sacharidy všeobecne veľmi atraktívna živina, keď sa ich obsah v strave zníži, mozog začne pociťovať eufóriu. Lenže všeobecne spaľovanie tukov namiesto cukrov nie je v dlhodobom meradle zdravé.

Zabudnite na váhu. Výsledky chudnutia overíte bez nej

Možno máte za sebou tohtoročné chudnutie do plaviek, možno ste sa zhadzovanie prebytočných kilogramov rozhodli nechať na leto. Ako zistiť, či sa vaša snaha vyplatila? Väčšina z nás jednoducho stúpi na váhu. Avšak existujú aj iné (a mnohokrát lepšie) spôsoby, ako sa presvedčiť, že zdravý režim, s ktorým ste začali, prináša ovocie!

Skoncujte konečne so sladením. Poďakuje vám postava aj mozog

Všetci vieme, že cukru by sme sa mali vyhýbať, ako len môžeme. Ale viete tiež prečo? Ako nám vlastne cukor škodí a prečo je okolo neho v poslednej dobe taký humbug?

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23. 6. 2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 1/5
Celkom 5
ďalšie

Tip na večeru


	Bravčové medailónky s pomarančovou omáčkou sú výborným a netradičným pokrmom.

Bravčové medailónky s pomarančom

Celkový čas: 45min

Energie: 788 kJ

Cena: 3,36 €


	Recept na kurča s červenou paprikou a zemiakmi.

Kurča so zeleninou

Celkový čas: 1h a 15min

Energie: 483 kJ

Cena: 4,21 €


	Mäso, pór, syr a je z toho výborný obed.

Bravčová krkovička s čiapočkou

Celkový čas: 1h a 20min

Energie: 1019 kJ

Cena: 6,52 €

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2020 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené