Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
nedeľa 31. mája | meniny má  Petrana, Petronela
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Skoncujte konečne so sladením. Poďakuje vám postava aj mozog

Anketa

Čím doma najčastejšie sladíte?


Všetci vieme, že cukru by sme sa mali vyhýbať, ako len môžeme. Ale viete tiež prečo? Ako nám vlastne cukor škodí a prečo je okolo neho v poslednej dobe taký humbug?

Cukor prirodzene sa vyskytujúci napríklad v ovocí nie je nič, pred čím sa treba mať na pozore (teda ak nie ste diabetik alebo netrpíte obezitou, potom vám iste lekár vysvetlil, ako príjem ktorého ovocia regulovať a čo si dovoliť bez obáv). Problémom je cukor pridaný. Teda ten v sladkostiach, malinovkách, alebo ten, ktorým si prisladzujeme čaj a kávu. Naučte sa žiť aj bez neho (alebo ho do svojho jedálnička púšťať vo veľmi obmedzenom množstve)! Prečo?

Nepriateľ mozgu

Štúdie preukázali, že cukor (okrem iných pochúťok) nemusí stáť len za narastajúcou obezitou, ale ovplyvňuje negatívne aj náš mozog! Nielenže narúša naše schopnosti učiť sa novým veciam, ale postihuje tiež našu pamäť. A to rozhodne nie je nič, s čím je radno si zahrávať!

Priateľ prejedania

Čo však cukor výrazne ovplyvňuje, je vaša chuť k jedlu. Všimli ste si niekedy, že keď zaháňate hlad niečím sladeným, zjete poriadnu porciu? Akoby vaše telo chcelo viac a viac. Áno, za tým stojí práve cukor. Takže na čokoládovú tyčinku alebo zákusok na olovrant radšej zabudnite. Hlad nijako extra nezaženú, zato vášmu telu dodajú veľa prázdnych kalórií.

Urýchľovač starnutia

Medzi konzumáciou cukru a zrýchleným starnutím pleti bola objavená súvislosť pomerne nedávno. Koža kvôli nemu stráca svoju elasticitu, takže sa na nej ľahšie tvoria vrásky. Nechcete v štyridsiatich vyzerať na šesťdesiat? Vymeňte sladkosti za kvalitné bielkoviny a zeleninu s ovocím.

Príčina obezity

Áno, cukor je bez pochýb jedným z dôvodov epidémie obezity. Schválne si skúste jeho príjem strážiť a prestaňte si kupovať zákusky, limonády a skoncujte so sladením kávy alebo čaju. Uvidíte, že prebytočné kilá pôjdu dole.

Pohroma pre orgány

Máte radi sladkosti? Potom počítajte s tým, že keď si ich doprajete, trpí tým napríklad vaša pečeň, ale aj obličky alebo zrak. Cukor totiž narušuje niektoré bunkové procesy a poškodzuje tkanivo. To za tie popoludňajšie zákusky nestojí, čo hovoríte!

Cesta k závislosti

Cukor je vysoko návykový. Ovplyvňuje totiž produkciu dopamínu, ktorý sa vyplaví zakaždým, keď cukor telu dodáme. To sa potom - zjednodušene povedané - stanete na bielych kryštálikoch závislí úplne rovnako ako na alkohole, cigaretách alebo drogách. A tak ako pri nich, i cukru budete musieť postupne dodávať telu viac a viac. Čím sa dostávate do začarovaného kruhu obezity a závažných zdravotných problémov.

Autor: Zora Kocmanová

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Trópy vonku aj v byte. Čo urobiť, aby ste sa mohli v noci vyspať

Tiež máte počas dní, kedy sa teplota vyšplhá k tropickým hodnotám, problémy so spaním, pretože vaše telo v tej horúčave jednoducho nezaspí? Máme pre vás niekoľko tipov, ako si aj v letných nociach zaistiť dostatočnú porciu životodarného spánku!

Diéta s nízkym obsahom sacharidov pôsobí na mozog ako droga

Ak poznáte človeka, čo sa stravuje jedálničkom s vyradením sacharidov, možno ste si všimli, že dotyčný stále o svojej diéte hovorí. Niet divu, jeho mozog je v podobnom stave ako po požití extázy. Hoci sú sacharidy všeobecne veľmi atraktívna živina, keď sa ich obsah v strave zníži, mozog začne pociťovať eufóriu. Lenže všeobecne spaľovanie tukov namiesto cukrov nie je v dlhodobom meradle zdravé.

Zabudnite na váhu. Výsledky chudnutia overíte bez nej

Možno máte za sebou tohtoročné chudnutie do plaviek, možno ste sa zhadzovanie prebytočných kilogramov rozhodli nechať na leto. Ako zistiť, či sa vaša snaha vyplatila? Väčšina z nás jednoducho stúpi na váhu. Avšak existujú aj iné (a mnohokrát lepšie) spôsoby, ako sa presvedčiť, že zdravý režim, s ktorým ste začali, prináša ovocie!

Skoncujte konečne so sladením. Poďakuje vám postava aj mozog

Všetci vieme, že cukru by sme sa mali vyhýbať, ako len môžeme. Ale viete tiež prečo? Ako nám vlastne cukor škodí a prečo je okolo neho v poslednej dobe taký humbug?

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23. 6. 2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 1/5
Celkom 5
ďalšie

Tip na obed


	Hamburger je veľmi obľúbenou pochúťkou. Vyskúšajte, ako chutí hamburger z morčacieho mäsa.

Hamburger z morčacieho mäsa

Celkový čas: 50min

Energie: 662 kJ

Cena: 3,65 €


	Recept na prípravu pangasia s farebnou paprikou.

Pangasius s paprikou

Celkový čas: 55min

Energie: 522 kJ

Cena: 4 €


	Celozrnné cestoviny s olivami a pestom.

Penne s petrželkovým pestom

Celkový čas: 50min

Energie: 759 kJ

Cena: 3,15 €

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2020 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené