Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
pondelok 20. októbra | meniny má  Vendelín
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

4 kroky, ako sa zbaviť celulitídy

Anketa

Trápi vás pomarančová koža?
Celulitída čiže "pomarančová koža" rozhodne nepostihuje len ľudí s nadváhou. V bulvári sa objaví tu a tam správa, že tá či oná modelka trpí celulitídou a chodí kvôli tomu na plastiky zadku. Aj vďaka týmto správam je celulitída často považovaná len za obyčajnú chybu na kráse.

Ak by však bola naozaj len estetickou vadou, mohla by hocikoho nechať v pokoji - veď nijako telu neškodí. V skutočnosti je to ale trochu inak. Spočiatku naozaj koža, ktorá sa kvôli jamkám na povrchu podobá pomarančovej kôre, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Hrudky tukových buniek pod kožou ale tlačia na spojivové tkanivo a na krvné aj lymfatické cievy. Cievy sa v dôsledku toho deformujú, prísun živín a odvod škodlivých látok z tkaniva sa spomaľuje a na mieste zostáva tekutina a odpadové látky.

Celulitída môže aj bolieť

Spojivové tkanivo sa môže zapáliť a vznikajú jazvy, ktoré sa na povrchu prejavujú ako jamky. Vzniká začarovaný kruh a postupne môžu miesta postihnuté celulitídou výraznejšie zhrbolatieť, koža na nich stvrdne, je chladná, napätá a bolestivá na stlačenie medzi prstami.

O príčinách celulitídy existuje viac teórií. Značnú úlohu tu hrá dedičnosť. Nesporné ale je, že vznik celulitídy podporuje predovšetkým obezita a že svoj podiel na nej má napríklad aj nedostatok pohybu, prílišné opaľovanie alebo tesné a škrtiace oblečenie.

Preč s pomarančom

Na zmiernenie celulitídy a zabrzdenie jej vývoja teda platí, že je potrebné týmto vplyvom zabrániť - to znamená dbať na dostatok pohybu, upraviť výživu a konzumovať viac vlákniny namiesto sladkých a múčnych jedál, dodržiavať pitný režim, nenosiť tesné džínsy a tak ďalej.

Pravidlá pre zmiernenie celulitídy:

• Dostatok pohybu - pohyb pôsobí proti obezite, a pri už vzniknutej celulitíde napomáha lymfatickým cievam, ktoré nemajú vlastné pumpy ako cievy krvné, aby sa prietok v nich zrýchlil a lymfa sa nehromadila a nepresakovala do tkanív. Pohyb sa najľahšie zaistí chôdzou, plávaním alebo jazdou na bicykli, aj mnohé iné športové aktivity vám môžu pomôcť. Váš ošetrujúci lekár vám poradí, ktorá športová disciplína je pre vás vhodná.

• Vhodná strava - pri chuti do jedla sú najvhodnejšie potraviny s vysokým podielom vlákniny, ako je zelenina, ovocie, celozrnné pečivo. Naopak je potrebné obmedziť zákusky a sladké jedlá, ktoré už v malom množstve nesú veľa kalórií.

• Pitný režim - obvykle sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín, však nemožno medzi ne zaraďovať silnú kávu, sladké alebo dokonca alkoholické nápoje. Najlepšia je čistá voda a rôzne bylinkové čaje, pokiaľ možno nesladené alebo mierne osladené medom.

• Všetkého s mierou - platí to vlastne pre všetko, čo robíme: opaľovať sa len striedmo, ustrážiť tesniace švy pri naberaní kilogramov a po porade s lekárom dodržiavať všetko, čo odporučí pre zastavenie váhového prírastku, a teda aj celulitídy.

Autor: Redakcia

Tlačiť Odoslať
 

komentáre:

Celkom 0 komentárovPridať nový komentár

 

najnovšie

5 vecí, ktoré vám naozaj škodia. A ani to NEVIETE!

Áno, fajčiari svojmu telu škodia v naozaj značnej miere. Avšak to, že ste nefajčiar, ešte nutne neznamená, že žijete oveľa zdravšie. Z hľadiska rizika niektorých závažných ochorení (medzi nimi aj rakoviny) si totiž dokážeme škodiť aj bez cigariet.

Bacuľky, týmto sabotujete svoj metabolizmus! Čítajte!

Cvičíte, jete podľa všetkých odporúčaní, a aj tak sa vám nedarí schudnúť? Možno jednoducho škodíte svojmu metabolizmu bez toho, aby ste o tom mali čo i len tušenie. Aké najčastejšie chyby robíme?

Diétne HRIECHY: Zdravo len vyzerajú, postavu vám však ničia!

Ovocie, zelenina, vločky či oriešky - nájdete ich v každom jedálničku ako tipy na vyváženú stravu a ako potraviny bohaté na dôležité živiny. Avšak nie vždy sa vyskytujú v podobe, ktorá je prívetivá aj pre našu štíhlu postavu...

5 vecí, na ktoré zabúdame po cvičení!

Konečne ste našli pre vás ten pravý šport? Gratulujeme! Pohyb je pre ľudské zdravie veľmi dôležitý, avšak nie je dobré si myslieť, že sotva sa za nami zatvoria dvere telocvične či fitcentra, záväzky voči nášmu telu týmto skončili.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Ako si čistíte pleť?


dieťa dňa

20.10.2014

Práve som sa zobudila.

  • 5/5
Celkom 2
ďalšie

Tip na večeru


	Ak máte radi zverinu, tento recept vám určite zachutí.

Srnčie medailóniky s brusnicami

Celkový čas: 40min

Energie: 690 kJ

Cena: 8,35 EUR


	Kuracie mäso zjemnené kalvadosom vám určite zachutí.

Kuracie mäso na kalvadose

Celkový čas: 1h a 5min

Energie: 344 kJ

Cena: 2,35 EUR


	Rýchly, dobrý recept na polievku s šampiňónmi a kukuricou.

Polievka so sterilizovanou kukuricou

Celkový čas: 40min

Energie: 387 kJ

Cena: 2,06 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2014 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené