Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
utorok 26. júla | meniny má  Anna, Hana
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

4 kroky, ako sa zbaviť celulitídy

Anketa

Trápi vás pomarančová koža?
Celulitída čiže "pomarančová koža" rozhodne nepostihuje len ľudí s nadváhou. V bulvári sa objaví tu a tam správa, že tá či oná modelka trpí celulitídou a chodí kvôli tomu na plastiky zadku. Aj vďaka týmto správam je celulitída často považovaná len za obyčajnú chybu na kráse.

Ak by však bola naozaj len estetickou vadou, mohla by hocikoho nechať v pokoji - veď nijako telu neškodí. V skutočnosti je to ale trochu inak. Spočiatku naozaj koža, ktorá sa kvôli jamkám na povrchu podobá pomarančovej kôre, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Hrudky tukových buniek pod kožou ale tlačia na spojivové tkanivo a na krvné aj lymfatické cievy. Cievy sa v dôsledku toho deformujú, prísun živín a odvod škodlivých látok z tkaniva sa spomaľuje a na mieste zostáva tekutina a odpadové látky.

Celulitída môže aj bolieť

Spojivové tkanivo sa môže zapáliť a vznikajú jazvy, ktoré sa na povrchu prejavujú ako jamky. Vzniká začarovaný kruh a postupne môžu miesta postihnuté celulitídou výraznejšie zhrbolatieť, koža na nich stvrdne, je chladná, napätá a bolestivá na stlačenie medzi prstami.

O príčinách celulitídy existuje viac teórií. Značnú úlohu tu hrá dedičnosť. Nesporné ale je, že vznik celulitídy podporuje predovšetkým obezita a že svoj podiel na nej má napríklad aj nedostatok pohybu, prílišné opaľovanie alebo tesné a škrtiace oblečenie.

Preč s pomarančom

Na zmiernenie celulitídy a zabrzdenie jej vývoja teda platí, že je potrebné týmto vplyvom zabrániť - to znamená dbať na dostatok pohybu, upraviť výživu a konzumovať viac vlákniny namiesto sladkých a múčnych jedál, dodržiavať pitný režim, nenosiť tesné džínsy a tak ďalej.

Pravidlá pre zmiernenie celulitídy:

• Dostatok pohybu - pohyb pôsobí proti obezite, a pri už vzniknutej celulitíde napomáha lymfatickým cievam, ktoré nemajú vlastné pumpy ako cievy krvné, aby sa prietok v nich zrýchlil a lymfa sa nehromadila a nepresakovala do tkanív. Pohyb sa najľahšie zaistí chôdzou, plávaním alebo jazdou na bicykli, aj mnohé iné športové aktivity vám môžu pomôcť. Váš ošetrujúci lekár vám poradí, ktorá športová disciplína je pre vás vhodná.

• Vhodná strava - pri chuti do jedla sú najvhodnejšie potraviny s vysokým podielom vlákniny, ako je zelenina, ovocie, celozrnné pečivo. Naopak je potrebné obmedziť zákusky a sladké jedlá, ktoré už v malom množstve nesú veľa kalórií.

• Pitný režim - obvykle sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín, však nemožno medzi ne zaraďovať silnú kávu, sladké alebo dokonca alkoholické nápoje. Najlepšia je čistá voda a rôzne bylinkové čaje, pokiaľ možno nesladené alebo mierne osladené medom.

• Všetkého s mierou - platí to vlastne pre všetko, čo robíme: opaľovať sa len striedmo, ustrážiť tesniace švy pri naberaní kilogramov a po porade s lekárom dodržiavať všetko, čo odporučí pre zastavenie váhového prírastku, a teda aj celulitídy.

Autor: Redakcia

Tlačiť Odoslať
 

komentáre:

Celkom 0 komentárovPridať nový komentár

 

najnovšie

Čo je vlastne predmenštruačný syndróm?

Prečo ženy bolí menštruácia a hlavne obdobie tesne pred ňou? Na túto otázku prináša nové odpovede štúdia publikovaná v odbornom časopise Women'Health. Z nej vyplýva, že v ženskom tele v čase pred menštruáciou a na jej začiatku koluje v krvi vysoká koncentrácia C-reaktívneho proteínu, čo je znak silného zápalu. A práve protizápalové látky by mohli symptómy predmenštruačného syndrómu zmierniť.

Piť pivo a mať štíhle brucho? Áno, vieme, ako na to!

Aj mnohí fitnes maniaci majú radi pivo, ale boja sa ho, pretože vraj z neho rastie brucho. Aj preto sa často veľkému brušku u mužov hovorí pivné brucho. Názov je však zavádzajúci. Je síce pravda, že tí, ktorí pijú pivo ho majú najčastejšie, nie je to však priamo nápoj, ktorý jeho rast spôsobuje. Jedná sa o nadbytok energie a zvýšený príjem cukrov. Piť pivo a mať ploché brucho je možné. Ale je to veľmi náročné.

5 zlozvykov, ktorých sa musíte vzdať pred tridsiatkou

Keď má človek dvadsať, zisťuje, čo je to byť dospelým, objavuje nezávislosť, skúma, kam ho svet a život vlastne zavedie... A občas pri tom narobí poriadne hlúposti. To je úplne prirodzené. Avšak niektorých zvyklostí je dobré sa s blížiacou sa tridsiatkou zbaviť.

5 vecí, ktoré sa stanú, keď skoncujete s cukrom!

Cukor sa stal aj kvôli hrozivo sa šíriacej epidémii obezity takým čiernym Petrom našej výživy. A niet divu. Naše telo z neho totiž nie je úplne nadšené (nielen preto, že po ňom pribúdajú kilá). Ako telu prospeje, keď zo svojho jedálnička pridaný cukor vypustíme?

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

26.7.2016

Na bicykli bezpečne.

  • 0/5
Celkom 0
ďalšie

Tip na obed


	Jemná karfiolová polievka so syrom.

Polievka z karfiolu a syra

Celkový čas: 30min

Energie: 261 kJ

Cena: 3 EUR


	Čerstvá zelenina, nakladané olivy a mäkký syr feta sú ingrediencie, ktoré z gréckeho šalátu robia jeden z najobľúbenejších šalátov.

Grécky šalát s olivami

Celkový čas: 15min

Energie: 501 kJ

Cena: 7,54 EUR


	Morčacie prsia v pikantnej indickej omáčke.

Morčacie mäso s omáčkou

Celkový čas: 55min

Energie: 358 kJ

Cena: 5,32 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2016 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené