Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
štvrtok 11. februára | meniny má  Dezider
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

4 kroky, ako sa zbaviť celulitídy

Anketa

Trápi vás pomarančová koža?
Celulitída čiže "pomarančová koža" rozhodne nepostihuje len ľudí s nadváhou. V bulvári sa objaví tu a tam správa, že tá či oná modelka trpí celulitídou a chodí kvôli tomu na plastiky zadku. Aj vďaka týmto správam je celulitída často považovaná len za obyčajnú chybu na kráse.

Ak by však bola naozaj len estetickou vadou, mohla by hocikoho nechať v pokoji - veď nijako telu neškodí. V skutočnosti je to ale trochu inak. Spočiatku naozaj koža, ktorá sa kvôli jamkám na povrchu podobá pomarančovej kôre, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Hrudky tukových buniek pod kožou ale tlačia na spojivové tkanivo a na krvné aj lymfatické cievy. Cievy sa v dôsledku toho deformujú, prísun živín a odvod škodlivých látok z tkaniva sa spomaľuje a na mieste zostáva tekutina a odpadové látky.

Celulitída môže aj bolieť

Spojivové tkanivo sa môže zapáliť a vznikajú jazvy, ktoré sa na povrchu prejavujú ako jamky. Vzniká začarovaný kruh a postupne môžu miesta postihnuté celulitídou výraznejšie zhrbolatieť, koža na nich stvrdne, je chladná, napätá a bolestivá na stlačenie medzi prstami.

O príčinách celulitídy existuje viac teórií. Značnú úlohu tu hrá dedičnosť. Nesporné ale je, že vznik celulitídy podporuje predovšetkým obezita a že svoj podiel na nej má napríklad aj nedostatok pohybu, prílišné opaľovanie alebo tesné a škrtiace oblečenie.

Preč s pomarančom

Na zmiernenie celulitídy a zabrzdenie jej vývoja teda platí, že je potrebné týmto vplyvom zabrániť - to znamená dbať na dostatok pohybu, upraviť výživu a konzumovať viac vlákniny namiesto sladkých a múčnych jedál, dodržiavať pitný režim, nenosiť tesné džínsy a tak ďalej.

Pravidlá pre zmiernenie celulitídy:

• Dostatok pohybu - pohyb pôsobí proti obezite, a pri už vzniknutej celulitíde napomáha lymfatickým cievam, ktoré nemajú vlastné pumpy ako cievy krvné, aby sa prietok v nich zrýchlil a lymfa sa nehromadila a nepresakovala do tkanív. Pohyb sa najľahšie zaistí chôdzou, plávaním alebo jazdou na bicykli, aj mnohé iné športové aktivity vám môžu pomôcť. Váš ošetrujúci lekár vám poradí, ktorá športová disciplína je pre vás vhodná.

• Vhodná strava - pri chuti do jedla sú najvhodnejšie potraviny s vysokým podielom vlákniny, ako je zelenina, ovocie, celozrnné pečivo. Naopak je potrebné obmedziť zákusky a sladké jedlá, ktoré už v malom množstve nesú veľa kalórií.

• Pitný režim - obvykle sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín, však nemožno medzi ne zaraďovať silnú kávu, sladké alebo dokonca alkoholické nápoje. Najlepšia je čistá voda a rôzne bylinkové čaje, pokiaľ možno nesladené alebo mierne osladené medom.

• Všetkého s mierou - platí to vlastne pre všetko, čo robíme: opaľovať sa len striedmo, ustrážiť tesniace švy pri naberaní kilogramov a po porade s lekárom dodržiavať všetko, čo odporučí pre zastavenie váhového prírastku, a teda aj celulitídy.

Autor: Redakcia

Tlačiť Odoslať
 

komentáre:

Celkom 0 komentárovPridať nový komentár

 

najnovšie

Šetrné vyprážanie zeleniny je zdravšie ako varenie vo vode či v pare

Vitamíny rozpustné vo vode sú pri vyššej teplote nestabilné, takže sa ničia tepelnou úpravou akéhokoľvek druhu. Kto chce pre seba získať veľa vitamínu C či vitamínov zo skupiny B, urobí najlepšie, keď bude jesť zeleninu v surovom stave. Lenže zelenina je pre zdravie nevyhnutná aj kvôli vitamínom a antioxidantom rozpustným v tukoch. A v tom prípade je výhodnejšie zeleninu krátko orestovať. Je to zdravšie ako dusenie v pare.

5 vecí, ktoré počas menštruácie robí každá z nás

Menštruácia ovplyvňuje životy drvivej väčšiny z nás. A tiež je to element, ktorý väčšinu žien spája. Napríklad tým, že počas "svojich dní" robíme veci, ktoré by nás nikdy nenapadli alebo by sme si ich nedovolili.

Cukor je nový kokaín. Čím viac ho mozog dostáva, tým viac ho chce

Slangovo sa kokaínu hovorí cukríček. To preto, že je to jemný biely kryštalický prášok, takže po šňupaní majú niektorí užívatelia biely nos ako od cukru. Lenže paralela tejto ťažkej drogy a sacharózy nekončí len pri fyzickej podobnosti. Podľa britských odborníkov je cukor dnešným kokaínom, pretože na mozog pôsobí podobne. Čím viac ho dostáva, tým viac ho chce.

Smejte sa! Hodinou smiechu spálite toľko energie ako pri rýchlej chôdzi

Komediálne relácie pomáhajú schudnúť. Je jedno, či ide o divadelné stand-up výstupy alebo televízne programy, ak sa človek pri ich sledovaní smeje, má to rovnaký účinok ako hodina chôdze. Tvrdí to britská biologička a psychiatrička Helen Pilcherová, ktorá sa zaoberá popularizáciou praktickej vedy.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

11.2.2016

Už idem, len to preleziem.

  • 0/5
Celkom 0
ďalšie

Tip na večeru


	Recept na kuracie mäso s feniklom a olivami.

Kuracia panvica

Celkový čas: 55min

Energie: 645 kJ

Cena: 4,32 EUR


	Rýchly a svieži šalát zo zeleného hrášku.

Šalát z hrášku

Celkový čas: 20min

Energie: 314 kJ

Cena: 0,89 EUR


	Recept na rýchlu, ľahkú večeru či obed.

Zapečené paradajky

Celkový čas: 40min

Energie: 730 kJ

Cena: 2,35 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2016 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené