Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
piatok 28. októbra | meniny má  Dobromila, Deň vzniku Československa
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

4 kroky, ako sa zbaviť celulitídy

Anketa

Trápi vás pomarančová koža?
Celulitída čiže "pomarančová koža" rozhodne nepostihuje len ľudí s nadváhou. V bulvári sa objaví tu a tam správa, že tá či oná modelka trpí celulitídou a chodí kvôli tomu na plastiky zadku. Aj vďaka týmto správam je celulitída často považovaná len za obyčajnú chybu na kráse.

Ak by však bola naozaj len estetickou vadou, mohla by hocikoho nechať v pokoji - veď nijako telu neškodí. V skutočnosti je to ale trochu inak. Spočiatku naozaj koža, ktorá sa kvôli jamkám na povrchu podobá pomarančovej kôre, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Hrudky tukových buniek pod kožou ale tlačia na spojivové tkanivo a na krvné aj lymfatické cievy. Cievy sa v dôsledku toho deformujú, prísun živín a odvod škodlivých látok z tkaniva sa spomaľuje a na mieste zostáva tekutina a odpadové látky.

Celulitída môže aj bolieť

Spojivové tkanivo sa môže zapáliť a vznikajú jazvy, ktoré sa na povrchu prejavujú ako jamky. Vzniká začarovaný kruh a postupne môžu miesta postihnuté celulitídou výraznejšie zhrbolatieť, koža na nich stvrdne, je chladná, napätá a bolestivá na stlačenie medzi prstami.

O príčinách celulitídy existuje viac teórií. Značnú úlohu tu hrá dedičnosť. Nesporné ale je, že vznik celulitídy podporuje predovšetkým obezita a že svoj podiel na nej má napríklad aj nedostatok pohybu, prílišné opaľovanie alebo tesné a škrtiace oblečenie.

Preč s pomarančom

Na zmiernenie celulitídy a zabrzdenie jej vývoja teda platí, že je potrebné týmto vplyvom zabrániť - to znamená dbať na dostatok pohybu, upraviť výživu a konzumovať viac vlákniny namiesto sladkých a múčnych jedál, dodržiavať pitný režim, nenosiť tesné džínsy a tak ďalej.

Pravidlá pre zmiernenie celulitídy:

• Dostatok pohybu - pohyb pôsobí proti obezite, a pri už vzniknutej celulitíde napomáha lymfatickým cievam, ktoré nemajú vlastné pumpy ako cievy krvné, aby sa prietok v nich zrýchlil a lymfa sa nehromadila a nepresakovala do tkanív. Pohyb sa najľahšie zaistí chôdzou, plávaním alebo jazdou na bicykli, aj mnohé iné športové aktivity vám môžu pomôcť. Váš ošetrujúci lekár vám poradí, ktorá športová disciplína je pre vás vhodná.

• Vhodná strava - pri chuti do jedla sú najvhodnejšie potraviny s vysokým podielom vlákniny, ako je zelenina, ovocie, celozrnné pečivo. Naopak je potrebné obmedziť zákusky a sladké jedlá, ktoré už v malom množstve nesú veľa kalórií.

• Pitný režim - obvykle sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín, však nemožno medzi ne zaraďovať silnú kávu, sladké alebo dokonca alkoholické nápoje. Najlepšia je čistá voda a rôzne bylinkové čaje, pokiaľ možno nesladené alebo mierne osladené medom.

• Všetkého s mierou - platí to vlastne pre všetko, čo robíme: opaľovať sa len striedmo, ustrážiť tesniace švy pri naberaní kilogramov a po porade s lekárom dodržiavať všetko, čo odporučí pre zastavenie váhového prírastku, a teda aj celulitídy.

Autor: Redakcia

Tlačiť Odoslať
 

komentáre:

Celkom 0 komentárovPridať nový komentár

 

najnovšie

8 krokov pre lepší život bez stresu

Aký krásny by bol život, keby sme sa nemuseli neustále kvôli niečomu stresovať. Lenže hoci po takomto živote iste túži nejeden z nás, môžeme o tom tak akurát snívať. Preto je dôležité vedieť stresu predchádzať a zmierňovať jeho následky. Ako?

Prečo je dobré zjesť denne jedno jablko?

Jedno jablko skonzumované každý deň vraj ochráni človeka pred všetkými známymi neduhmi. Toto tvrdenie sa zakladá na storočiami preverenom pozorovaní, že jedinci pravidelne jediaci plody jabloní sú zdravší a žijú dlhšie. Moderné výskumné metódy to potvrdzujú. Vedci z Talianska teraz štatisticky spočítali, o koľko sa zníži riziko rakoviny žalúdka a hltana, čriev, pľúc, úst a prsníka pri konzumácii jabĺk. Je to minimálne o štvrtinu.

Korenie namiesto liekov. Ktoré vám pomôže?

Jeseň je obdobím, keď na nás začínajú útočiť najrôznejšie vírusy a baktérie. Našťastie nás príroda obdarila pomocníkmi, ktorí nás uchránia od najrôznejších viróz a zápalových procesov, a ktorí nám urýchlia uzdravovanie.

10 dobrôt, ktoré zaistia skvelý detox organizmu

Detox na jeseň? Rozhodne by ste ho mali skúsiť! Napríklad tak, že do svojho jedálnička zaradíte potraviny, ktoré toto obdobie ponúka.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

28.10.2016

Ešte doplním sem...

  • 0/5
Celkom 0
ďalšie

Tip na večeru


	Veľmi rýchly a jednoduchý recept pre deti.

Ryža s broskyňami

Celkový čas: 35min

Energie: 621 kJ

Cena: 1,15 EUR


	Recept na veľmi ľahký, lahodný šalát s jahodami.

Špenátovo jahodový šalát

Celkový čas: 15min

Energie: 210 kJ

Cena: 1,25 EUR


	Recept na jednoduchú večeru alebo prílohu k mäsu.

Cuketové rezance s orieškami

Celkový čas: 20min

Energie: 805 kJ

Cena: 2,36 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2016 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené