Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
streda 18. januára | meniny má  Bohdana
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

4 kroky, ako sa zbaviť celulitídy

Anketa

Trápi vás pomarančová koža?
Celulitída čiže "pomarančová koža" rozhodne nepostihuje len ľudí s nadváhou. V bulvári sa objaví tu a tam správa, že tá či oná modelka trpí celulitídou a chodí kvôli tomu na plastiky zadku. Aj vďaka týmto správam je celulitída často považovaná len za obyčajnú chybu na kráse.

Ak by však bola naozaj len estetickou vadou, mohla by hocikoho nechať v pokoji - veď nijako telu neškodí. V skutočnosti je to ale trochu inak. Spočiatku naozaj koža, ktorá sa kvôli jamkám na povrchu podobá pomarančovej kôre, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Hrudky tukových buniek pod kožou ale tlačia na spojivové tkanivo a na krvné aj lymfatické cievy. Cievy sa v dôsledku toho deformujú, prísun živín a odvod škodlivých látok z tkaniva sa spomaľuje a na mieste zostáva tekutina a odpadové látky.

Celulitída môže aj bolieť

Spojivové tkanivo sa môže zapáliť a vznikajú jazvy, ktoré sa na povrchu prejavujú ako jamky. Vzniká začarovaný kruh a postupne môžu miesta postihnuté celulitídou výraznejšie zhrbolatieť, koža na nich stvrdne, je chladná, napätá a bolestivá na stlačenie medzi prstami.

O príčinách celulitídy existuje viac teórií. Značnú úlohu tu hrá dedičnosť. Nesporné ale je, že vznik celulitídy podporuje predovšetkým obezita a že svoj podiel na nej má napríklad aj nedostatok pohybu, prílišné opaľovanie alebo tesné a škrtiace oblečenie.

Preč s pomarančom

Na zmiernenie celulitídy a zabrzdenie jej vývoja teda platí, že je potrebné týmto vplyvom zabrániť - to znamená dbať na dostatok pohybu, upraviť výživu a konzumovať viac vlákniny namiesto sladkých a múčnych jedál, dodržiavať pitný režim, nenosiť tesné džínsy a tak ďalej.

Pravidlá pre zmiernenie celulitídy:

• Dostatok pohybu - pohyb pôsobí proti obezite, a pri už vzniknutej celulitíde napomáha lymfatickým cievam, ktoré nemajú vlastné pumpy ako cievy krvné, aby sa prietok v nich zrýchlil a lymfa sa nehromadila a nepresakovala do tkanív. Pohyb sa najľahšie zaistí chôdzou, plávaním alebo jazdou na bicykli, aj mnohé iné športové aktivity vám môžu pomôcť. Váš ošetrujúci lekár vám poradí, ktorá športová disciplína je pre vás vhodná.

• Vhodná strava - pri chuti do jedla sú najvhodnejšie potraviny s vysokým podielom vlákniny, ako je zelenina, ovocie, celozrnné pečivo. Naopak je potrebné obmedziť zákusky a sladké jedlá, ktoré už v malom množstve nesú veľa kalórií.

• Pitný režim - obvykle sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín, však nemožno medzi ne zaraďovať silnú kávu, sladké alebo dokonca alkoholické nápoje. Najlepšia je čistá voda a rôzne bylinkové čaje, pokiaľ možno nesladené alebo mierne osladené medom.

• Všetkého s mierou - platí to vlastne pre všetko, čo robíme: opaľovať sa len striedmo, ustrážiť tesniace švy pri naberaní kilogramov a po porade s lekárom dodržiavať všetko, čo odporučí pre zastavenie váhového prírastku, a teda aj celulitídy.

Autor: Redakcia

Tlačiť Odoslať
 

komentáre:

Celkom 0 komentárovPridať nový komentár

 

najnovšie

5 príznakov, že to preháňate so soľou

Hoci všetci veľmi dobre vieme, ako nám soľ škodí, aj tak jej máme vo svojom jedálničku mnohonásobne vyššie množstvo, než predstavuje odporúčaná denná dávka. A tak sa často stáva, že už aj naše telo začne vysielať varovné príznaky, že by sme mali urýchlene prísun soli obmedziť.

Koniec záchvatov hladu. Ako im predchádzať?

Poznáte to – celý deň dávate pozor na to, čo jete, a potom prídete domov a zjete všetko, čo uvidíte. Jednoducho podľahnete vlčiemu hladu. Kde je chyba?

5 najväčších lží o chudnutí. Čomu stále veríme?

Začiatok nového roka je pre mnohých okamihom, keď si dávame najrôznejšie predsavzatia. Ktoré patrí k tým najčastejším? Áno, že schudneme. Lenže nie vždy sa nám to podarí. Možno aj kvôli mýtom, ktoré o chudnutí neustále kolujú. Na ktoré si dať pozor?

V akom veku deti zistia, že im klamete?

Hoci sa mnohí rodičia domnievajú, že svoje deti v predškolskom veku ľahko odbijú nevinným klamstvom, potomkovia lož a ​​výmysly rozpoznávajú už od dvoch rokov veku. Vývojoví psychológovia preukázali, že na konci batoľacieho obdobia je dieťa schopné plne rozlíšiť, kedy dospelí klamú a snažia sa ho oklamať.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

18.1.2017

To je teplúčko :).

  • 0/5
Celkom 0
ďalšie

Tip na večeru


	Voňavá pečienka nielen na sviatočný stôl.

Bravčová pečienka s koriandrom

Celkový čas: 1h a 50min

Energie: 1041 kJ

Cena: 4,59 EUR


	Skvelý recept na výdatnú večeru. Vyskúšajte zapečené prsíčka so sekanou a rozpečeným syrom.

Zapečené kuracie prsíčka so sekanou a syrom

Celkový čas: 1h a 50min

Energie: 1233 kJ

Cena: 12,96 EUR


	Kapusta je zeleninou, ktorú môžeme konzumovať celý rok. Vyskúšajte recept na zapekanú kapustu.

Zapekaná kapusta

Celkový čas: 55min

Energie: 676 kJ

Cena: 3,21 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2017 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené