Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
streda 7. októbra | meniny má  Eliška
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

4 kroky, ako sa zbaviť celulitídy

Anketa

Trápi vás pomarančová koža?
Celulitída čiže "pomarančová koža" rozhodne nepostihuje len ľudí s nadváhou. V bulvári sa objaví tu a tam správa, že tá či oná modelka trpí celulitídou a chodí kvôli tomu na plastiky zadku. Aj vďaka týmto správam je celulitída často považovaná len za obyčajnú chybu na kráse.

Ak by však bola naozaj len estetickou vadou, mohla by hocikoho nechať v pokoji - veď nijako telu neškodí. V skutočnosti je to ale trochu inak. Spočiatku naozaj koža, ktorá sa kvôli jamkám na povrchu podobá pomarančovej kôre, nespôsobuje žiadne zdravotné problémy. Hrudky tukových buniek pod kožou ale tlačia na spojivové tkanivo a na krvné aj lymfatické cievy. Cievy sa v dôsledku toho deformujú, prísun živín a odvod škodlivých látok z tkaniva sa spomaľuje a na mieste zostáva tekutina a odpadové látky.

Celulitída môže aj bolieť

Spojivové tkanivo sa môže zapáliť a vznikajú jazvy, ktoré sa na povrchu prejavujú ako jamky. Vzniká začarovaný kruh a postupne môžu miesta postihnuté celulitídou výraznejšie zhrbolatieť, koža na nich stvrdne, je chladná, napätá a bolestivá na stlačenie medzi prstami.

O príčinách celulitídy existuje viac teórií. Značnú úlohu tu hrá dedičnosť. Nesporné ale je, že vznik celulitídy podporuje predovšetkým obezita a že svoj podiel na nej má napríklad aj nedostatok pohybu, prílišné opaľovanie alebo tesné a škrtiace oblečenie.

Preč s pomarančom

Na zmiernenie celulitídy a zabrzdenie jej vývoja teda platí, že je potrebné týmto vplyvom zabrániť - to znamená dbať na dostatok pohybu, upraviť výživu a konzumovať viac vlákniny namiesto sladkých a múčnych jedál, dodržiavať pitný režim, nenosiť tesné džínsy a tak ďalej.

Pravidlá pre zmiernenie celulitídy:

• Dostatok pohybu - pohyb pôsobí proti obezite, a pri už vzniknutej celulitíde napomáha lymfatickým cievam, ktoré nemajú vlastné pumpy ako cievy krvné, aby sa prietok v nich zrýchlil a lymfa sa nehromadila a nepresakovala do tkanív. Pohyb sa najľahšie zaistí chôdzou, plávaním alebo jazdou na bicykli, aj mnohé iné športové aktivity vám môžu pomôcť. Váš ošetrujúci lekár vám poradí, ktorá športová disciplína je pre vás vhodná.

• Vhodná strava - pri chuti do jedla sú najvhodnejšie potraviny s vysokým podielom vlákniny, ako je zelenina, ovocie, celozrnné pečivo. Naopak je potrebné obmedziť zákusky a sladké jedlá, ktoré už v malom množstve nesú veľa kalórií.

• Pitný režim - obvykle sa odporúča vypiť 2 až 3 litre tekutín, však nemožno medzi ne zaraďovať silnú kávu, sladké alebo dokonca alkoholické nápoje. Najlepšia je čistá voda a rôzne bylinkové čaje, pokiaľ možno nesladené alebo mierne osladené medom.

• Všetkého s mierou - platí to vlastne pre všetko, čo robíme: opaľovať sa len striedmo, ustrážiť tesniace švy pri naberaní kilogramov a po porade s lekárom dodržiavať všetko, čo odporučí pre zastavenie váhového prírastku, a teda aj celulitídy.

Autor: Redakcia

Tlačiť Odoslať
 

komentáre:

Celkom 0 komentárovPridať nový komentár

 

najnovšie

3 dôvody, prečo si každý deň dopriať šálku kávy

Ak ste milovníkmi tohto úžasného nápoja, máme pre vás dobrú správu. Už dávno neplatí, že nám káva škodí! Práve naopak, existujú vedecky podložené dôkazy, ktoré jasne ukazujú, že nám pravidelná konzumácia kávy (samozrejme s mierou) prospieva.

Čierne ríbezle môžu omladiť pečeň a obnoviť ich funkciu

Čierne ríbezle patria k najmenej náročným druhom pestovaného ovocia. Darí sa mu aj v drsných horských polohách a v júli dáva bohatú úrodu aromatických a sladkých bobúľ. Tie sú nielen bohatým zdrojom vitamínu C, ale obsahujú aj celý rad biologicky aktívnych látok, ktoré pôsobia protizápalovo. Vedci z Fínska teraz zistili, že konzumácia čiernych ríbezlí môže výrazne omladiť pečeň.

Ako dosiahnuť ploché bruško?

Pevné, ploché bruško s mierne vypracovanými svalmi... Sen mnohých žien aj dievčat (o mužoch nehovoriac). Ako premeniť sen na realitu?

Šprint a intenzívne aeróbne cvičenie prospievajú srdcu

O tom, že dlhšia svižná chôdza či pomalý beh prospievajú zdraviu, niet pochýb. Ale čo sa týka srdca, zdravšie sú krátke a prudké aeróbne aktivity. Napríklad skákanie, šprint či rýchly kraul. Tieto aktivity totiž zapoja do pohybu celé telo, prudko rozpumpujú srdce a cievy, čo má pozitívny vplyv na celú obehovú sústavu.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Koľko hodín denne spíte?
dieťa dňa

7.10.2015

Pozor, idem!

  • 0/5
Celkom 0
ďalšie

Tip na obed


	Rýchla a zdravá. Hodí sa ako prvá pomoc pri prechladnutí alebo pri "liečbe" alkoholovej opice.

Cesnačka

Celkový čas: 30min

Energie: 391 kJ

Cena: 1,02 EUR


	Neustále počúvame, že ryby by sme mali jesť aspoň dva krát týždenne. Ale ruku na srdce. Koľko úprav rýb poznáte? Čo vyskúšať recept na roládky z tresky? Sú pripravené diétne, ale veľmi chutne.

Roládky z tresky

Celkový čas: 30min

Energie: 650 kJ

Cena: 2,35 EUR


	Ak máte radi zverinu, tento recept vám určite zachutí.

Srnčie medailóniky s brusnicami

Celkový čas: 40min

Energie: 690 kJ

Cena: 8,35 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2015 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené