Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
utorok 31. marca | meniny má  Benjamín
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Nenápadné príznaky stresu: Otestujte sa!

Anketa

Myslíte si že ste v strese?

V súčasnosti asi neexistuje nikto, kto by sa nestretol, aspoň čas od času, so stresom. Jeho prejavy tak dobre poznáme - trasú sa nám ruky, máme problémy so zažívaním, trpíme úzkosťou, pocitom, že nám srdce vyskočí z tela apod. Ale existujú aj príznaky, ktoré by sme na prvý pohľad sa stresom možno nespojili ...

Určitá miera stresu môže byť pre človeka motivujúca - niektorí z nás dokážu podávať pod tlakom lepšie výkony - avšak každodenný stres má veľmi vážny dopad na náš organizmus. Je preukázané, že prispieva k vzniku kardiovaskulárnych ochorení, poškodzuje zažívací systém, podpisuje sa na kvalite našich vlasov a pokožky atď.

Možno si hovoríte, že u vás sa žiadne negatívne prejavy stresu nevyskytujú, pretože netrpíte žiadnym z vyššie popísaných problémov. Ale čo keď sa u vás stres prejavuje inak a vy o tom nemáte ani tušenie? Prinášame vám preto päť nenápadných, prehliadaných a možno aj trochu prekvapivých náznakov nášho organizmu, že ste asi stresom zaťažení viac, než si myslíte.

Bolesť čeľustí

Ak vás z neznámeho dôvodu začnú bolieť čeľuste, vysvetlenie môže byť jednoduchšie, než si myslíte - môžete mať totiž natiahnuté svaly v tejto oblasti, prípadne samotný čeľustný kĺb. Ľudia pociťujúci úzkosť alebo stres totiž veľmi často nevedomky zatínajú čeľuste, alebo dokonca škrípu zubami, a to dokonca aj v spánku, keď sa ich organizmus tiež snaží so stresom vyrovnať. Asi o tom vôbec neviete, a že je niečo v neporiadku, si uvedomíte až vo chvíli, keď sa o slovo prihlási boľavá čeľusť.

Vzhľadom k tomu, že svaly v oblasti čeľustí zatíname takmer inštinktívne, ak sme vystavení napätiu, nemáme príliš možností, ako sa pred nepríjemnými následkami brániť. V podstate jedinou záchranou je vyhnúť sa stresu (čo sa v dnešnej dobe lepšie napíše, než vykoná). Preto berte skutočnosť, že občas nemôžete otvoriť pusu dokorán, ako varovný príznak, že je toho na vás (či už v práci alebo osobnom živote) možno trochu veľa ...

Svrbiaca pokožka

Všimli ste si niekedy, že sa veľa ľudí, ak sú nervózni, škrabe? Občas vďaka tomu vzbudia na tvári svojho okolia mierny úsmev, občas však spôsobia (väčšinou nevedomky) spoločenské faux pas. Na stres skrátka reaguje aj naša pokožka. Takže ak vás často a bez zjavnej príčiny koža nepríjemne svrbí, je čas sa zamyslieť nad tým, či nie je miera stresu vo vašom živote vyššia, než by byť mala.

Svrbenie však nie je jediný prejav stresu na našej pokožke. Organizmus totiž dokáže na permanentné napätie zareagovať vážnou kožnou chorobou - od sprvu nevinnej vyrážky až po ružovku (rosacea), najrôznejšie ekzémy, a dokonca lupienku. V takom prípade na nič nečakajte a vyhľadajte pomoc dermatológa. A zamyslite sa nad zmenou životného štýlu.

Trhanie v oku

Respektíve trhanie očného viečka je ďalšou zo známok vysokej miery stresu vo vašom živote. Čo presne ho spôsobuje, nie je tak úplne známe, je však dokázané, že sa vyskytuje oveľa častejšie u ľudí, ktorí sú vystavení dlhodobému stresu. Občas trhanie vymizne po pár minútach, niekedy pomôže poriadne sa vyspať. Sú však zaznamenané prípady, keď trhanie viečka trvalo aj tri týždne. To už je skutočné volanie o pomoc - vaše telo si skrátka žiada poriadny odpočinok.

Boľavé ďasná

Stres je pre náš organizmus pomerne veľkou záťažou (už to, že na neho naše telo reaguje toľkými prejavmi, je toho dôkazom), a tak nie je divu, že má vplyv aj na náš imunitný systém, ktorý dokáže oslabiť. To vedie k zníženej obranyschopnosti tela a tým pádom aj k najrôznejším zápalom apod. A týka sa to aj našich ďasien. Kým za normálnej situácie by si náš imunitný systém s baktériami v ústnej dutine bez problémov poradil, pri strese sa môže stať, že aj malé poranenie ďasien vedie k ich zápalu, opuchu a zvýšenej bolestivosti. Ak sa vám často stáva, že máte zdurené a boľavé ďasná, aj keď k tomu na prvý pohľad nie je žiadny objektívny dôvod, môže byť na vine práve stres a ním oslabený imunitný systém. K pravidelnej ústnej hygiene preto pridajte aj dostatok spánku a vyváženú stravu, bohatú na vitamíny a minerály (prípadne zvážte ich dodanie telu potravinovými doplnkami).

Problémy so žalúdkom

Že stres môže spôsobiť črevné problémy, je všeobecne známe. Ale občas sa tiež prejaví ako nepríjemná a zdanlivo nevysvetliteľná bolesť žalúdka s pocitmi na zvracanie a pálením záhy. Pri týchto príznakoch nie je úplne od veci konzultovať celú vec s odborníkom, a ak vylúči všetky vážnejšie choroby, je načase, aby ste sa zamysleli nad mierou stresu vo svojom živote. Pomáha tiež pravidelný pohyb a vyvážená strava - obmedziť by ste mali ťažké alebo korenené jedlá, ale tiež napríklad príjem kofeínu.

Autor: Sára Konečná

Tlačiť Odoslať
 

komentáre:

Celkom 0 komentárovPridať nový komentár

 

najnovšie

Koľko lyžičiek cukru denne je ešte "zdravých"?!

Potravinársky priemysel a predovšetkým výrobcovia polotovarov, hotových jedál a rýchleho občerstvenia vedia, že lahodnosť ich výrobkov a závislosť na nich nezaistí nič lepšie, ako keď sa do nich pridá cukor. Ten je dnes skrytý takmer vo všetkom, čo bolo spracované alebo vyrobené priemyselne. Svetová zdravotnícka organizácia spája skrytý cukor s epidémiou obezity a zubných kazov. Ľudia okrem tohto cukru ešte jedia aj cukrovinky a sladené nápoje. Denne skonzumujú až päťdesiat lyžičiek cukru. Ideálne množstvo pre zdravie je pritom šesť kávových lyžičiek cukru.

Vychutnajte si zaslúžený oddych

Medzizenami.sk| 23.3.2015

Pozná to každá z nás, náročná práca, nervózny nadriadený a doma na oddych môžeme rovno zabudnúť. Domácnosť je jednoducho stále len na našich pleciach, s tým už asi nič nezmôžeme. Aby sme sa však nezbláznili úplne, mali by sme niektoré práce rozdeliť aj medzi ostatných členov rodiny.

Dobrá správa: Káva chráni pred infarktom

Doprajete si dve až tri šálky kávy denne? Podľa všetkého vás chránia pred infarktom a mŕtvicou. Juhokórejskí vedci sa totiž prikláňajú na stranu obhajcov nápoja získaného z pražených semien kávovníka. Podľa nich striedme popíjanie troch až piatich šálok denne človeku neškodí, ale naopak prospieva srdcovocievnemu aparátu. Pravidelná konzumácia kávy znižuje riziko upchatia a kôrnatenia ciev.

Nenechávate nič na náhodu?

Sme známe našou snahou kontrolovať všetko okolo nás. Plánujeme aj najmenšie maličkosti a len nerady strácame kontrolu nad tým, čo sa okolo nás deje. Ani letná dovolenka nie je výnimkou.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Trápia vás často bolesti hlavy?

dieťa dňa

31.3.2015

Sme najlepší kamoši.

  • 0/5
Celkom 0
ďalšie

Tip na obed


	Ak máte radi šampiňóny a chcete skúsiť aj inú variantu ako klasicky obalené v trojobale, skúste urobiť plnené šampiňóny. Určite si tento recept obľúbite.

Plnené šampiňóny

Celkový čas: 35min

Energie: 872 kJ

Cena: 3,69 EUR


	Klasická hustá strukovinová polievka, ktorá s chlebom zasýti aj najväčších jedákov.

Fazuľová polievka

Celkový čas: 25min

Energie: 370 kJ

Cena: 1,89 EUR


	Recept pre skutočných gurmánov. Nechajte svoje chuťové bunky zajasať nad dokonalou harmóniou chutí.

Morčacie prsia s Cranberry-gaštanovou plnkou

Energie: 594 kJ

Cena: 11,47 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2015 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené