Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
piatok 23. júna | meniny má  Sidónia
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Plač, smiech či kýchanie po orgazme sú bežné

Anketa

Máte pri sexe orgazmus?

Sex a vzťahy | 16.6.2017

Ani niečo ako ľudský mozog nie je dokonalé. Zvlášť vo chvíľach, keď zažíva najsilnejšiu aktiváciu - pri orgazme. Ten je pre nervovú sústavu tak výnimočným stavom - lebo sa počas neho aktivuje naraz najviac rôznych centier fungujúcich na svojom maxime - že dochádza k častým skratom. A výsledkom je plačúci, nahlas sa smejúci či kýchajúci partner. Môže za to omyl v parasympatiku.

Vegetatívna časť nervového systému má dve časti - parasympatikus a sympatikus. Druhý z nich rovnako ako ten prvý je súčasťou nervstva, ktoré neovládame vôľou. Sympatikus ale zvyšuje srdcovú činnosť a aktivuje činnosť hladkého svalstva v orgánoch. Parasympatikus, naopak, upokojuje činnosť srdca a celkovo uvádza organizmus do pokoja. Lenže po orgazme občas vyšle nesprávne signály a spúšťa procesy ako plač, smiech, kýchanie, tiky či svrbenie.

Tomuto javu sa podľa neurológov z Marylandu hovorí peri-orgazmus a v extrémnych prípadoch sa môže prejavovať aj ako migréna či silná chrípka.

„Niektorí pacienti môžu zažívať aj záchvaty paniky, halucinácie a zmenený stav vedomia. Rozmanitosť fenoménu zvaného peri-orgazmus je pozoruhodný a majú spolu veľmi málo spoločného okrem toho, že súvisia s fyziológiou orgazmu," tvrdia neurológovia z University of Maryland.

Čo cítite po sexe?

Človek by očakával, že po orgazme bude mať skvelú náladu a úsmev od ucha k uchu. Lenže podľa odborníkov sa veľa z nás stretáva skôr s pocitmi smútku a depresií. Je to aj váš prípad? Nezúfajte, je to úplne normálne! Mimochodom, aj keď sa podobné pocity pripisovali vždy predovšetkým ženám, nové štúdie ukazujú, že naše mužské polovičky sú na tom rovnako.

Odborne sa tomuto stavu hovorí postkoitálna dysfória a sprevádza ho smútok, úzkosť a plačlivosť. A až v posledných rokoch, keď sa muži všeobecne prestávajú báť prejavovať emócie a hovoriť o nich, pribúda tých, ktorí priznajú, že sú po súloži depresívni a podráždení.

„Existuje celý rad reakcií v dobe bezprostredne po súloži, ktorej hovoríme fáza rezolúcie. Niektorí ľudia sa radi maznajú, iní sú radšej sami a ďalšia skupina môže zažívať depresie po súloži," tvrdí profesor Robert Schweitzer z Queensland University of Technology v Brisbane.

„Smútok, ktorý môžu niektorí muži po sexe cítiť, je spôsobený často silným rozdielom medzi potešením zo vzrušenia či pocitom superhrdinu a stavom, kedy hormóny dobrých pocitov začnú v tele prudko klesať," vysvetľuje psychoterapeut Phillip Hodson.

Ženy sú navyše po sexe častejšie emocionálne, čo mnohí muži kvôli výchove potláčajú. „Myslím, že mužov zaplavia emócie tiež, ale neprejavujú ich toľko," dodáva Hodson.

Autor: Lea Novotná

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Príliš informácií na profiloch ničí kúzlo zoznamovania

Sex a vzťahy| dnes 10:17

Podľa psychológov z Oxfordskej univerzity a King 'College London nemá online zoznamovanie budúcnosť. Teda to, ktoré vsádza na sofistikovane prepracované profily s jasne definovanými záujmami a tým, čo nie je človek ochotný u druhého tolerovať. Čím starostlivejšie je profil definovaný, tým menšiu šancu človek má, že stretne životného partnera, s ktorým bude skutočne šťastný.

O týchto veciach klameme vo vzťahu najčastejšie

Sex a vzťahy| 20.6.2017

Že by mala v partnerskom vzťahu panovať obojstranná úprimnosť za všetkých okolností? V teórii ide o predstavu peknú, avšak v praxi vieme svoje. Nie vždy je čistá pravda tou najlepšou stratégiou. A tak občas zaklameme. Muži i ženy.

Fakty o bradavkách, ktoré by ste mali poznať

Sex a vzťahy| 21.6.2017

John Steinbeck kedysi povedal, že návštevník z inej planéty by mohol súdiť, že centrum rozmnožovania ľudí je umiestnené v prsných žľazách. Či už je to pravda alebo nie, tieto fakty o bradavkách by vám nemali uniknúť!

Častejší sex vám zlepší aj vzťah

Sex a vzťahy| 19.6.2017

Rad odborníkov z rôznych častí sveta prišiel s tvrdením, že páry súložiace častejšie, sú tie najpevnejšie. Vedci zo Švajčiarska a Kanady súhlasia a dodávajú, že pravidelný a častý sex v trvalom vzťahu totiž posilňuje vzájomné city a úctu a podporuje partnerov k častejšej konverzácii.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23.6.2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 5/5
Celkom 1
ďalšie

Tip na večeru


	Kačacie hody - každý z nás ich už zažil a dlho na nich určite spomínal ako na úchvatný kulinársky zážitok. Vytvorte si netradičné kačacie hody napríklad na nedeľný obed s rodinou. Prinášame vám netradičný recept na kačaciu pochúťku.

Kačacie prsia so zelerom a Cranberry-pomarančovým chutney

Celkový čas: 35min

Energie: 371 kJ

Cena: 6,85 EUR


	Najlepšie sú na druhý deň! Takže ak máte čas a vydržíte nevyjedať, urobte si kotletky dopredu.

Zapečené kotlety

Celkový čas: 2h a 0min

Energie: 702 kJ

Cena: 5,23 EUR


	Rýchle, zdravé a chutné jedlo.

Cuketa plnená paradajkami a mozzarellou

Celkový čas: 45min

Energie: 411 kJ

Cena: 4,25 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2017 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené