Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
sobota 16. decembra | meniny má  Albína
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Plač, smiech či kýchanie po orgazme sú bežné

Anketa

Máte pri sexe orgazmus?

Sex a vzťahy | 16.6.2017

Ani niečo ako ľudský mozog nie je dokonalé. Zvlášť vo chvíľach, keď zažíva najsilnejšiu aktiváciu - pri orgazme. Ten je pre nervovú sústavu tak výnimočným stavom - lebo sa počas neho aktivuje naraz najviac rôznych centier fungujúcich na svojom maxime - že dochádza k častým skratom. A výsledkom je plačúci, nahlas sa smejúci či kýchajúci partner. Môže za to omyl v parasympatiku.

Vegetatívna časť nervového systému má dve časti - parasympatikus a sympatikus. Druhý z nich rovnako ako ten prvý je súčasťou nervstva, ktoré neovládame vôľou. Sympatikus ale zvyšuje srdcovú činnosť a aktivuje činnosť hladkého svalstva v orgánoch. Parasympatikus, naopak, upokojuje činnosť srdca a celkovo uvádza organizmus do pokoja. Lenže po orgazme občas vyšle nesprávne signály a spúšťa procesy ako plač, smiech, kýchanie, tiky či svrbenie.

Tomuto javu sa podľa neurológov z Marylandu hovorí peri-orgazmus a v extrémnych prípadoch sa môže prejavovať aj ako migréna či silná chrípka.

„Niektorí pacienti môžu zažívať aj záchvaty paniky, halucinácie a zmenený stav vedomia. Rozmanitosť fenoménu zvaného peri-orgazmus je pozoruhodný a majú spolu veľmi málo spoločného okrem toho, že súvisia s fyziológiou orgazmu," tvrdia neurológovia z University of Maryland.

Čo cítite po sexe?

Človek by očakával, že po orgazme bude mať skvelú náladu a úsmev od ucha k uchu. Lenže podľa odborníkov sa veľa z nás stretáva skôr s pocitmi smútku a depresií. Je to aj váš prípad? Nezúfajte, je to úplne normálne! Mimochodom, aj keď sa podobné pocity pripisovali vždy predovšetkým ženám, nové štúdie ukazujú, že naše mužské polovičky sú na tom rovnako.

Odborne sa tomuto stavu hovorí postkoitálna dysfória a sprevádza ho smútok, úzkosť a plačlivosť. A až v posledných rokoch, keď sa muži všeobecne prestávajú báť prejavovať emócie a hovoriť o nich, pribúda tých, ktorí priznajú, že sú po súloži depresívni a podráždení.

„Existuje celý rad reakcií v dobe bezprostredne po súloži, ktorej hovoríme fáza rezolúcie. Niektorí ľudia sa radi maznajú, iní sú radšej sami a ďalšia skupina môže zažívať depresie po súloži," tvrdí profesor Robert Schweitzer z Queensland University of Technology v Brisbane.

„Smútok, ktorý môžu niektorí muži po sexe cítiť, je spôsobený často silným rozdielom medzi potešením zo vzrušenia či pocitom superhrdinu a stavom, kedy hormóny dobrých pocitov začnú v tele prudko klesať," vysvetľuje psychoterapeut Phillip Hodson.

Ženy sú navyše po sexe častejšie emocionálne, čo mnohí muži kvôli výchove potláčajú. „Myslím, že mužov zaplavia emócie tiež, ale neprejavujú ich toľko," dodáva Hodson.

Autor: Lea Novotná

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Vzťahy, ktorými si prejde každá žena

Sex a vzťahy| 31.7.2017

Kým niektorým ženám sa podarí „zakotviť" v náručí toho pravého, veľa z nás ostatných prejde niekoľkými vzťahmi, než sa „usadí". Patríte k nim aj vy? Potom sa zrejme v nasledujúcich riadkoch spoznáte.

Čo radšej nikdy nehovoriť okoliu o svojom vzťahu

Sex a vzťahy| 26.7.2017

Je dôležité mať vo svojom okolí človeka, ktorému sa môžeme zveriť prakticky s čímkoľvek bez toho, aby sme sa báli, že nás bude súdiť alebo že sa stretneme s nepochopením. To sú napokon základné predpoklady, aby boli dvaja ľudia najlepšími priateľmi. Avšak veľa z nás má tendenciu zverovať sa s citlivými informáciami aj ľuďom, ktorí do tejto kategórie nepatria. Čo by ste nemali svojim známym prezrádzať o vzťahu s partnerom či partnerkou?

Spoľahlivé spôsoby ako odhaliť, že toto rande k ničomu nepovedie

Sex a vzťahy| 27.7.2017

Hoci sa hovorí, že by človek nemal dávať len na prvý dojem, prvá schôdzka dokáže mnohé napovedať. Napríklad aj to, že žiadne druhé rande najskôr nebude treba. Ako to spoľahlivo spoznať?

Čím viac nápadníkov v zoznamke, tým väčšia neochota sa zaviazať

Sex a vzťahy| 25.7.2017

Nič človeku nezdvihne sebavedomie toľko ako záujem o neho, keď sa chce zoznámiť. Lenže čím viac ponúk človek na zoznamkách má, tým má menšiu šancu na úspech. Je menej spokojný s výberom a stále má pocit, že príde ešte niekto lepší. Tiež je kvôli tejto obave menej ochotný sa viazať a ľahšie podlieha zvádzaniu k nevere.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23.6.2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 5/5
Celkom 1
ďalšie

Tip na večeru


	Letný recept na slaný koláč z brokolice v kombinácii so syrom nikdy nesklame.

Brokolicový koláč

Celkový čas: 55min

Energie: 577 kJ

Cena: 2,68 EUR


	Veľmi rýchlo pripravená polievka zo zemiakov.

Jednoduchá zemiaková polievka

Celkový čas: 30min

Energie: 353 kJ

Cena: 2,15 EUR


	Recept na jednoduchý vyprážaný pór.

Vyprážaný pór

Celkový čas: 40min

Energie: 682 kJ

Cena: 3,05 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2017 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené