Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
sobota 16. decembra | meniny má  Albína
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Sezóna žabiek sa blíži. Dokážu zničiť nohy a nosili sa už v antike

Anketa

Koľko párov sezónnych topánok máte doma?
Krása a móda | 14.6.2017

Konečne sa zdá, že sa dočkáme teplého a slnečného počasia. A tak mnohí z nás konečne nadobro upratujú teplé topánky a pokukujú po nejakých letných. Určite ani vám nechýbajú v skrinke na topánky takzvané žabky! Už sa tešíte, ako do nich zase vplávate? Potom vedzte, že vaše nôžky už tak nadšené byť nemusia.

Žabky síce vedia byť módnou záležitosťou, ale úprimne - podológovia či ortopédi najskôr nepatria k ich fanúšikom. A vedia prečo.

Čo je dobré vedieť, než si svoje obľúbené žabky zase obujete?

Extra práca pre chodidlá

Akoby nestačilo, že naše nohy vynakladajú energiu na samotnú chôdzu (aj keď k nej sú predsa určené). Ak ich obujete do žabiek, pracuje chodidlo navyše. Musí sa totiž „snažiť", aby obuv na sebe vôbec udržalo, navyše chôdza v žabkách znamená poriadnu záťaž aj pre prsty na nohách a klenbu. Nie je vôbec výnimočné, ak vás chodidlá po nejakej dobe v žabkách poriadne a bolestivo potrápia.

Žiadna rýchlosť

Hoci sa žabky zdajú pre chôdzu ako stvorené a sú ľahučké, rozhodne v nich žiadny rýchlostný rekord netrhneme. A ak áno, tempo si určite dlho neudržíme. Vzhľadom na to, že topánky na našich nôžkach prakticky nedržia a ľahko sa vyzúvajú, musíme rýchlosť chôdze žabkám prispôsobiť (ak sa ponáhľate na vlak, stavte radšej na pohodlnejšie topánky).

Pokrivený postoj

Teda nie ten morálny, ale držanie tela žabky dokážu pekne narušiť. Plochá, často penová podrážka totiž neposkytuje oporu ani nohám, ale v konečnom dôsledku ani kolenám, bedrám či chrbtici. Premýšľate, prečo vás aj na dovolenke bolí chrbát, aj keď odpočívate? Potom sa pozrite, čo máte na nohách.

Všetko s mierou

Premýšľate, či svoje milované žabky radšej nezveríte kontajneru na oblečenie? Potom pre vás máme dobrú správu. Ak v nich netrávite prakticky každý slnečný deň, ale nosíte ich striedmo (napríklad na zmienenú dovolenku alebo na chate), nie je to žiadna katastrofa. Ak by vás z nich boleli nohy, kĺby alebo chrbtica, žabky na nejakú dobu odložte. Ale inak vám - ak ich obúvate s mierou - príliš neublížia.

Pár zaujímavostí

• Žabky zďaleka nie sú vynálezom posledných desaťročí. Kdeže! Poznali ich už starí Egypťania, a to pred viac ako 4 000 rokmi! Vyrábali sa z papyrusu alebo palmových listov a od tých dnešných sa vzhľadom zas tak moc nelíšili.

• V modernej ére sa žabky rozšírili predovšetkým po druhej svetovej vojne. U nás potom o niečo neskôr, avšak teraz už sú rovnako populárne ako kdekoľvek inde na svete.

• Žabky sa dostali aj do politiky. Najprv vzbudili kontroverziu v roku 2005, kedy sa americký prezident Bush stretol s istým univerzitným lakrosovým tímom, ktorého niektoré členky si obuli pre túto príležitosť práve žabky. Odborníci na etiketu omdlievali. A druhýkrát sa tieto topánočky dostali na predné stránky novín o 6 rokov neskôr. To keď si ich na dovolenke na Havaji obul Barack Obama... U nás by asi taký rozruch nevzbudili, ak vezmeme do úvahy, v čom všetkom už sa niektorí naši politici nechali vyfotografovať...

Autor: Nela Novotná

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Opomínané účinky citróna. Zbaví vás lupín i strií

Krása a móda| 31.7.2017

Rad z nás míňa horibilné sumy peňazí za najrôznejšie kozmetické prípravky. Pritom jeden univerzálny máme zrejme všetci dávno v chladničke. Malý žltý plod preslávený svojou kyslou chuťou dokáže nielen osviežiť nápoje a pokrmy, ale aj zatočiť s celou radou „kazisvetov" našej krásy.

Štylistické chyby, ktoré vám kazia imidž

Krása a móda| 26.7.2017

Ako vyzerať o dosť staršia? Stylisti varujú pred zásadnými omylmi, ktoré prezrádzajú vek viac ako šedivé vlasy alebo vráskavé ruky. Vyvarujte sa týchto trapasov!

Časti tela, ktoré pri opaľovaní zabúdame chrániť

Krása a móda| 28.7.2017

Slnečné letné počasie neprináša vždy len radosti, ale aj nepríjemné spáleniny. To keď podceníme ochranu pokožky pred pôsobením slnečných lúčov. Väčšina z nás si poctivo natiera napríklad chrbát alebo tvár, ale zabúda na ďalšie časti tela, ktoré sú ku spáleninám extrémne náchylné.

Ľudia s malými zubami by sa mali smiať so stiahnutými perami

Krása a móda| 24.7.2017

Recept na dokonalý úsmev nie je univerzálny. Preukázali to psychológovia z Minnesoty, ktorí pomocou trojrozmernej počítačovej grafiky testovali, aký úsmev pripadá ľuďom najatraktívnejší. A ich odporúčania závisia na dvoch typoch úst. Jedinci so širokými úsmevmi a ústami plnými zubov by sa mali vyškierať od ucha k uchu. Ale tí, ktorí majú maličké ústočká a malý chrup, by mali radšej úsmev roztiahnuť so spojenými perami.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23.6.2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 5/5
Celkom 1
ďalšie

Tip na večeru


	Letný recept na slaný koláč z brokolice v kombinácii so syrom nikdy nesklame.

Brokolicový koláč

Celkový čas: 55min

Energie: 577 kJ

Cena: 2,68 EUR


	Veľmi rýchlo pripravená polievka zo zemiakov.

Jednoduchá zemiaková polievka

Celkový čas: 30min

Energie: 353 kJ

Cena: 2,15 EUR


	Recept na jednoduchý vyprážaný pór.

Vyprážaný pór

Celkový čas: 40min

Energie: 682 kJ

Cena: 3,05 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2017 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené