Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
nedeľa 31. mája | meniny má  Petrana, Petronela
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Pozor na autá a pitný režim. Ako ochrániť bábätko pred horúčavou

Anketa

Chodíte v horúcich dňoch s bábätkom na prechádzky?Deti a rodina | 28. 7. 2017

Horúce letné teploty nás teraz zrejme budú trápiť ešte pár týždňov. Zatiaľ čo my dospelí, ak nás netrápi napríklad srdcové ochorenie, prežijeme aj sparné dni pri dodržiavaní základných pravidiel v zdraví, s bábätkami je potrebné byť opatrnejší. Ako ich uchrániť pred škodlivou horúčavou?

Ak sa vám bábätko narodilo práve do leta, nemusíte síce riešiť zložitú zimnú výbavičku, avšak čakajú vás iné výzvy. Napríklad ako v zdraví prekonať tropické letné dni, kedy sa teplomer šplhá do závratných výšin. Ako na to?

Dodržujte pitný režim. Obaja

Dehydratácia je jednou z najčastejších príčin ťažkostí v horúcich dňoch. A tak sa jej snažte zo všetkých síl predísť. Ak plne dojčíte, ponúkajte bábätku prsník častejšie ako obvykle, pokojne každú hodinu alebo kedykoľvek chce. Nemusíte mu dávať ďalšie zdroje tekutín, napríklad vodu alebo detský čaj, bábätko si potrebné tekutiny vezme od vás (ale ak už dostáva príkrmy, potom mu ponúknite aj inú tekutinu). To isté platí, ak dieťa kŕmite z fľaše - ponúkajte mu tekutiny častejšie. Keď bude mať smäd, iste sa napije.

Mimochodom, aj pre vás platí, že by ste mali dbať na zvýšený príjem tekutín. Pre samu starostlivosť a starosť o bábätko nesmiete zabúdať na seba! Ak budete vyčerpaná kvôli dehydratácii, nielenže nebudete mať silu byť „mamou na plný úväzok", ale hrozí, že skolabujete.

Radšej doma ako vonku

Je jasné, že ak je vonku 30 stupňov, nemali by ste sa s bábätkom vypraviť von. Prechádzky radšej odložte na inokedy, prípadne chodievajte von skoro ráno alebo po zotmení, keď je teplota vonku prijateľnejšia. Všeobecne platí, že deti do jedného roka by nemali byť vystavené slnečným lúčom (ich pokožka je veľmi jemná a náchylná), a tak keď už vyrážate mimo domov, oblečte bábätko do vzdušného oblečenia, dajte mu pokrývku hlavy a nenechávajte naň v kočíku dopadať slnko.

V tropických dňoch potom rozhodne nevychádzajte medzi 11. a 15. hodinou, radšej zostaňte v tieni domova. Ideálne samozrejme je, ak je váš byt vybavený klimatizáciou, ale nie je treba si nič nahovárať - taký luxus má len zlomok z nás. Aj tak ale môžete udržiavať v byte prijateľnú klímu. Vetrajte predovšetkým ráno, večer a cez noc, aby ste dovnútra nepúšťali zbytočne horúci vzduch. Ak vám do obydlia dopadajú slnečné lúče, zatiahnite žalúzie či závesy. V naozaj „krízových dňoch" sa oplatí odísť hneď ráno z rozpáleného bytu a stráviť horúci deň napríklad v nákupnom centre, či v inej budove s klimatizáciou (potom ale pamätajte, že musíte bábätku zbaliť zodpovedajúce oblečenie).

Nebezpečné autá

Ak vyrážate s bábätkom v aute (ideálne je opäť klimatizované vozidlo, inak cestujte iba v hodinách, kedy nepraží slnko a teploty nedosahujú vysokých hodnôt), nikdy ho nenechávajte na parkovisku! Každý rok počúvame tragické príbehy detí, ktorých mamičky si len na pár minút odskočili a ktoré zomreli na následky horúčavy. Neverte tomu, že keď necháte pootvorené okienka, je bezpečné nechať dieťa v sedačke - takéto opatrenie totiž nemá žiadny efekt. Dokonca, nezáleží na tom, či máte biele vozidlo - pokiaľ je na slnku, bude sa ohrievať rovnako nebezpečne.

Mimochodom, dajte si pozor aj na bezpečnostné pásy - ak sa vinou dopadajúcich slnečných lúčov rozpália, môžu na citlivej pokožke vášho bábätka spôsobiť nepríjemné spáleniny.

Autor: Redakcia

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Tehotenstvo v lete. Ako prežiť horúce dni

Deti a rodina| 31. 7. 2017

S príchodom horúcich letných dní rieši prakticky každý, ako v zdraví prežiť. Ale ak pod srdcom nosíte nový život, môže byť toto obdobie obzvlášť náročné. A tiež predstavovať väčšie riziko ako pre vašich rovesníkov. Ako v zdraví prežiť leto, keď ste tehotná?

Dojčenie vždy bolí. Obavy, ktoré trápia nastávajúce mamičky

Deti a rodina| 26. 7. 2017

Hoci by sa zdalo, že na svete nie je nič prirodzenejšie a jednoduchšie než dojčenie, v množstve nastávajúcich mamičiek vyvoláva obavy. Budú môcť dojčiť? Budú to vedieť? A čo keď to bude bolieť? Ich strachu ostatne nenahrávajú ani najrôznejšie mýty či polopravdy, ktoré o dojčení čoraz častejšie kolujú.

Pozor na autá a pitný režim. Ako ochrániť bábätko pred horúčavou

Deti a rodina| 28. 7. 2017

Horúce letné teploty nás teraz zrejme budú trápiť ešte pár týždňov. Zatiaľ čo my dospelí, ak nás netrápi napríklad srdcové ochorenie, prežijeme aj sparné dni pri dodržiavaní základných pravidiel v zdraví, s bábätkami je potrebné byť opatrnejší. Ako ich uchrániť pred škodlivou horúčavou?

Keď cez prázdniny prší. Takto deti spoľahlivo zabavíte

Deti a rodina| 25. 7. 2017

Prázdniny sú v plnom prúde, a tak veľa rodičov premýšľa, čím ich svojim deťom čo najviac spríjemní. Kúpanie, výlety, dobrodružstvo v prírode alebo na záhrade... Lenže čo ak sa proti vám spikne počasie?

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23. 6. 2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 1/5
Celkom 5
ďalšie

Tip na obed


	Hamburger je veľmi obľúbenou pochúťkou. Vyskúšajte, ako chutí hamburger z morčacieho mäsa.

Hamburger z morčacieho mäsa

Celkový čas: 50min

Energie: 662 kJ

Cena: 3,65 €


	Recept na prípravu pangasia s farebnou paprikou.

Pangasius s paprikou

Celkový čas: 55min

Energie: 522 kJ

Cena: 4 €


	Celozrnné cestoviny s olivami a pestom.

Penne s petrželkovým pestom

Celkový čas: 50min

Energie: 759 kJ

Cena: 3,15 €

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2020 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené