Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
nedeľa 31. mája | meniny má  Petrana, Petronela
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Dojčenie vždy bolí. Obavy, ktoré trápia nastávajúce mamičky

Anketa

Máte problém s dojčením na verejnosti?

Deti a rodina | 26. 7. 2017

Hoci by sa zdalo, že na svete nie je nič prirodzenejšie a jednoduchšie než dojčenie, v množstve nastávajúcich mamičiek vyvoláva obavy. Budú môcť dojčiť? Budú to vedieť? A čo keď to bude bolieť? Ich strachu ostatne nenahrávajú ani najrôznejšie mýty či polopravdy, ktoré o dojčení čoraz častejšie kolujú.

Akým veríme najčastejšie?

Dojčenie bolí

Predovšetkým spočiatku môže byť dojčenie nepríjemné, ale bolesti sa obávať nemusíte. Teda samozrejme, pokiaľ nie je niečo zle. Bolesť je prirodzeným signálom ľudského tela, ktorou sa snaží dať najavo, že sa mu niečo nepekného deje. A tak ak pri dojčení prežívate naozaj bolestivé pocity, radšej sa zverte lekárovi. Mohlo by ísť napríklad o zápalové ochorenie prsníka či bradavky. Rozhodne nenechajte chorobu, aby vám pokazila pôžitok z dojčenia!

Fajčila som, a tak nemôžem dojčiť

Veľa fajčiarok zahasí poslednú cigaretu v okamihu, keď zistí, že sú tehotné. A to je rozhodne dobre. Nie je smutnejší obraz, než vidieť nastávajúcu mamičku s cigaretou. Ale niektoré „zaručené rady" tvrdia, že ani za 9 mesiacov tehotenstva sa ich telo nevyčistí od nikotínu, a preto bývalé fajčiarky nemôžu dojčiť. To ale nie je pravda. Ako potvrdili početné výskumy, je oveľa lepšie dieťa dojčiť, aj keď ste boli predtým fanúšičkou cigariet, než ho nedojčiť vôbec.

Mimochodom, ak podľahnete a zapálite si občas aj počas doby, keď dojčíte (čo by ste rozhodne nemali, zvlášť keď máte takú úžasnú príležitosť skoncovať s týmto nebezpečným zlozvykom naveky, ale sme len ľudia, že), nemusíte sa báť dieťaťu prsník ponúknuť. Musíte ale počítať s tým, že mu mlieko nemusí chutiť, prípadne že bude nepokojné a bude mať problémy zaspávať (nikotín jednoducho nikomu nesvedčí).

Trocha alkoholu ničomu neuškodí

A keď sme spomenuli cigarety, nezabúdajme ani na alkohol. Veľa dojčiacich mamičiek má pocit, že sa nič nestane, keď si dajú pohárik či dva svojho obľúbeného vína. Ale lekári to rozhodne nevidia radi. Prečo? Skrátka preto, že alkohol sa prostredníctvom mlieka dostane aj do tela vášho bábätka, kde môže napáchať mnohé škody, predovšetkým pri vývoji mozgu.

Ak viete, že vás čaká napríklad nejaká oslava, kde najskôr budete „musieť" niečo vypiť, potom pred odchodom mlieko odstriekajte, aby ste mohli bábätko neskôr nakŕmiť „nealko" mliekom. Mlieko, ktoré odstriekate po príchode z večierka, budete musieť, bohužiaľ, vyliať. Mimochodom, pretože nie je tak celkom možné presne zistiť, kedy sa alkohol z vášho tela a tým aj mlieka dostane, lekári radia radšej alkohol nepiť. Však to nie je navždy.

Prestanem byť pre partnera príťažlivá

Áno, naše prsia sa na niekoľko mesiacov premenia na prostriedky kŕmenia. Ale to vôbec neznamená, že by prestali muža zaujímať a vzrušovať! Práve naopak. Veď fotky dojčiacich mamičiek patria podľa Googlu k najvyhľadávanejším, a čo viac, veľa mužov si túži dojčenie tiež vyskúšať (teda vymeniť si na chvíľu miesto s vaším dieťaťom). Ostatne keď sme spomenuli Google - pred pár rokmi vydala táto spoločnosť zaujímavý prieskum, podľa ktorého ľudia vyhľadávajú častejšie heslo „môj manžel chce nadojčiť" ako „môj manžel sa chce rozviesť". Tak vidíte...

Ženy, čo nedojčia, sú zlé mamy

Väčšina žien, nedojčiacich, k tomu majú vážne dôvody. A tak by sme ich rozhodne nemali odsudzovať. Áno, materské mlieko je pre výživu bábätka ideálne. Ale ak žena nemôže z nejakej príčiny dojčiť, existuje alternatíva v podobe umelej detskej výživy, ktorá poskytne bábätku potrebné živiny. Takže ak nemôžete dojčiť, nemusíte sa utápať vo výčitkách svedomia. Aj z vášho dieťatka vyrastie zdravý a inteligentný dospelý. A vy ste rovnako dobrá mama ako ktorákoľvek iná. Tak sa netrápte!

Autor: Redakcia

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Tehotenstvo v lete. Ako prežiť horúce dni

Deti a rodina| 31. 7. 2017

S príchodom horúcich letných dní rieši prakticky každý, ako v zdraví prežiť. Ale ak pod srdcom nosíte nový život, môže byť toto obdobie obzvlášť náročné. A tiež predstavovať väčšie riziko ako pre vašich rovesníkov. Ako v zdraví prežiť leto, keď ste tehotná?

Dojčenie vždy bolí. Obavy, ktoré trápia nastávajúce mamičky

Deti a rodina| 26. 7. 2017

Hoci by sa zdalo, že na svete nie je nič prirodzenejšie a jednoduchšie než dojčenie, v množstve nastávajúcich mamičiek vyvoláva obavy. Budú môcť dojčiť? Budú to vedieť? A čo keď to bude bolieť? Ich strachu ostatne nenahrávajú ani najrôznejšie mýty či polopravdy, ktoré o dojčení čoraz častejšie kolujú.

Pozor na autá a pitný režim. Ako ochrániť bábätko pred horúčavou

Deti a rodina| 28. 7. 2017

Horúce letné teploty nás teraz zrejme budú trápiť ešte pár týždňov. Zatiaľ čo my dospelí, ak nás netrápi napríklad srdcové ochorenie, prežijeme aj sparné dni pri dodržiavaní základných pravidiel v zdraví, s bábätkami je potrebné byť opatrnejší. Ako ich uchrániť pred škodlivou horúčavou?

Keď cez prázdniny prší. Takto deti spoľahlivo zabavíte

Deti a rodina| 25. 7. 2017

Prázdniny sú v plnom prúde, a tak veľa rodičov premýšľa, čím ich svojim deťom čo najviac spríjemní. Kúpanie, výlety, dobrodružstvo v prírode alebo na záhrade... Lenže čo ak sa proti vám spikne počasie?

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23. 6. 2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 1/5
Celkom 5
ďalšie

Tip na obed


	Hamburger je veľmi obľúbenou pochúťkou. Vyskúšajte, ako chutí hamburger z morčacieho mäsa.

Hamburger z morčacieho mäsa

Celkový čas: 50min

Energie: 662 kJ

Cena: 3,65 €


	Recept na prípravu pangasia s farebnou paprikou.

Pangasius s paprikou

Celkový čas: 55min

Energie: 522 kJ

Cena: 4 €


	Celozrnné cestoviny s olivami a pestom.

Penne s petrželkovým pestom

Celkový čas: 50min

Energie: 759 kJ

Cena: 3,15 €

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2020 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené