Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
nedeľa 31. mája | meniny má  Petrana, Petronela
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Upratovacie rady, ktoré nie sú také účinné, ako si myslíte

Anketa

Ako dlho vám trvá upratovanie?

Bývanie a design | 27. 7. 2017

Naše babičky a mamičky mávajú väčšinou pravdu. Ale nie vždy. Dokonca aj keď ide o dobre mienené rady zamerané na starostlivosť o domácnosť. Ktorých sa nemusíte držať?

Sklo najlepšie vyčistíš novinami

Áno, noviny sa skutočne skôr používali na leštenie okien. Ale dnes máme k dispozícii efektívnejších pomocníkov. Vlhké noviny sa ľahko trhajú, a tak máte kúsky papiera po celom skle, navyše tlačiarenská farba vplyvom vlhka tiež rada púšťa. Radšej siahnite po utierke z mikrovlákna.

Na všetko sa hodí ocot

Áno aj nie. Ocot je skutočne skvelý ako dezinfekcia, na bežnú špinu či na vodný kameň. Ale rozhodne ho nepoužívajte napríklad na žulové či mramorové povrchy. Aj vaša drevená podlaha či drevený nábytok z neho nebude mať práve úžitok, skôr naopak.

Záchod môžeš vyčistiť colou

Slovenské babičky a mamičky by nám zrejme túto radu nedali, ale tie zahraničné áno. Lenže by sme ich nemali počúvať. Áno, slávna limonáda síce vďaka kyseline, ktorú obsahuje, môže pomôcť pri vodnom kameni, ale nápoj môže zanechať škvrny v mise a cukor napomáha rastu baktérií.

Ruky pri umývaní riadu nenahradí žiadna umývačka

To možno platilo pred desiatimi rokmi, ale moderné umývačky riadu sú v umývaní neprekonateľné, naše ruky pre ne nie sú žiadnou konkurenciou. Riad umývajú efektívnejšie ako my. A čo viac, spotrebujú pri tom oveľa menej vody, než keď riad podrobujeme umývaniu v dreze.

Pero z oblečenia odstrániš sprejom na vlasy

Tiež to možno platilo pred rokmi, ale dnes už nie. Predtým boli laky na vlasy plné najrôznejších chemikálií a tiež alkoholu, ktoré čisteniu atramentu z prepisovačiek napomáhali. Dnes už sa ale zloženie sprejov dosť zmenilo, a tak by ste si príliš nepomohli. Radšej siahnite po čistom liehu. Len pozor na stálosť farieb pri oblečení!

Kúpeľňu najlepšie vyčistí chlór

Prípravky s chlórom síce spoľahlivo dezinfikujú, ale to neznamená, že sú pre upratovanie najlepšie. Niektoré druhy škvŕn totiž len zosvetlia, ale neodstránia ich úplne. Čistota je tak obyčajným zdaním (aj keď máte kúpeľňu vydezinfikovanú).

Autor: Nela Novotná

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Upratovacie rady, ktoré nie sú také účinné, ako si myslíte

Bývanie a design| 27. 7. 2017

Naše babičky a mamičky mávajú väčšinou pravdu. Ale nie vždy. Dokonca aj keď ide o dobre mienené rady zamerané na starostlivosť o domácnosť. Ktorých sa nemusíte držať?

Nahryznuté jablko i nedojedený banán. Ako ich skladovať, aby vydržali

Bývanie a design| 24. 7. 2017

Poznáte to. Rozkrájate deťom ovocie na desiatu a tí malí nevďačníci polovicu nechajú. Čo teraz? Vyhodiť ho by bolo bohapusté plytvanie. Našťastie, existujú spôsoby, ako uchovať dokonca aj ovocie, ktoré niekto „načal".

Hmyzu vstup zakázaný. Váš domov ochráni sóda, káva či škorica

Bývanie a design| 25. 7. 2017

V lete to občas vyzerá, ako by sa veľa zástupcov z ríše hmyzu rozhodlo, že bude spoločne s nami obývať naše domovy. Čo si budeme nahovárať - väčšina z nás z takých spolubývajúcich nie je práve nadšená. Ako nepozvaných nájomníkov z bytu vykázať?

Pasívne fajčenie a herbicídy v tráve vyvolávajú rakovinu u psov

Bývanie a design| 21. 7. 2017

Pasívne fajčenie nie je nebezpečné len pre ľudských spolubývajúcich fajčiara, ale extrémne zvyšuje riziko rakoviny aj u štvornohých miláčikov. Podľa britských veterinárov existuje veľmi silný vzťah medzi pasívnym vdychovaním dymu a rozvojom zhubných nádorov u psov a mačiek. Náš národ toľko milujúci herbicíd Roundup by mal vedieť, že glyfosát zabíja okrem burín aj ich psích kamarátov. A opäť rakovinou.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23. 6. 2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 1/5
Celkom 5
ďalšie

Tip na obed


	Hamburger je veľmi obľúbenou pochúťkou. Vyskúšajte, ako chutí hamburger z morčacieho mäsa.

Hamburger z morčacieho mäsa

Celkový čas: 50min

Energie: 662 kJ

Cena: 3,65 €


	Recept na prípravu pangasia s farebnou paprikou.

Pangasius s paprikou

Celkový čas: 55min

Energie: 522 kJ

Cena: 4 €


	Celozrnné cestoviny s olivami a pestom.

Penne s petrželkovým pestom

Celkový čas: 50min

Energie: 759 kJ

Cena: 3,15 €

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2020 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené