Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
sobota 11. júla | meniny má  Milota
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Pasívne fajčenie a herbicídy v tráve vyvolávajú rakovinu u psov

Anketa

Koľko cigariet denne vyfajčíte?
Bývanie a design | 21. 7. 2017

Pasívne fajčenie nie je nebezpečné len pre ľudských spolubývajúcich fajčiara, ale extrémne zvyšuje riziko rakoviny aj u štvornohých miláčikov. Podľa britských veterinárov existuje veľmi silný vzťah medzi pasívnym vdychovaním dymu a rozvojom zhubných nádorov u psov a mačiek. Náš národ toľko milujúci herbicíd Roundup by mal vedieť, že glyfosát zabíja okrem burín aj ich psích kamarátov. A opäť rakovinou.

„Majitelia psov by si mali uvedomiť, že pasívne fajčenie je rovnako nebezpečné pre ich psov ako pre ľudí. A tiež veľmi ľahko zabúdajú, že herbicídy sú karcinogénne nielen pre človeka, ale zvlášť pre psa, ktorý prichádza v tráve či na chodníku do priameho kontaktu s nimi," tvrdí profesor veterinárnej medicíny Noel Fitzpatrick.

Psy majú z pasívneho fajčenia najčastejšie nádory v nosovej dutine, mačky v črevách. Liečba psieho onkologického pacienta pripomína tú ľudskú a použiť možno tiež veľmi podobnú chemoterapiu.

Psy sú ale vraj ohrození pasívnym fajčením viac než ľudia. Jednak bývajú zatvorení v bytoch dlhšiu časť dňa, ale aj polihujú na koberci, v ktorom sa usadzuje veľké množstvo karcinogénov z cigaretového dymu.

Pozor na stres

Cigaretový dym, samozrejme, nie je to jediné, čím môžeme svojho psieho miláčika ohroziť. Všetci vieme, aké rastliny či chemikálie by sme doma nemali nechať zvedavým čumáčikom na dosah, poznáme potraviny, ktoré psom škodia. Ale napadlo by vám, že váš miláčik trpí aj vaším stresom?

O podobe chovateľov psov s ich štvornohými zverencami existuje veľa porekadiel, vtipov aj výskumov. Mnohí ľudia sa skutočne svojim štekajúcim kamarátom podobajú alebo inak povedané, psy sa podobajú chovateľom. Ale podľa viedenských vedcov dokážu psy na seba preberať niektoré osobnostné vlastnosti pána. Ale, bohužiaľ, skôr tie negatívne - úzkosti, nervozitu a prejavy stresu.

Vedci z Viedenskej univerzity vyšetrili stovku psov a ich chovateľov, zmerali im srdcové ozvy, reakcie na ohrozenie a vzorky slín (kvôli hladine stresového hormónu kortizolu). Osobnosť ľudí bola hodnotená podľa neuroticizmu (výkyvov nálad so sklonmi k negativizmu), extroverzie, prístupnosti, svedomitosti a otvorenosti novým skúsenostiam. Ľudia tiež opísali správanie a vlastnosti svojich psov.

Podľa výsledkov psy reagujú veľmi presne na stres svojich chovateľov. Akonáhle vzrastie hladina kortizolu v krvi človeka a začne byť nervózny, vzrastie tiež v krvi psa. Psy a ľudia tiež kopírujú mechanizmy reakcie na stres a celkovú osobnosť, pričom človek má väčší vplyv na psov ako psy na človeka.

Autor: Pavla Horáková

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Upratovacie rady, ktoré nie sú také účinné, ako si myslíte

Bývanie a design| 27. 7. 2017

Naše babičky a mamičky mávajú väčšinou pravdu. Ale nie vždy. Dokonca aj keď ide o dobre mienené rady zamerané na starostlivosť o domácnosť. Ktorých sa nemusíte držať?

Nahryznuté jablko i nedojedený banán. Ako ich skladovať, aby vydržali

Bývanie a design| 24. 7. 2017

Poznáte to. Rozkrájate deťom ovocie na desiatu a tí malí nevďačníci polovicu nechajú. Čo teraz? Vyhodiť ho by bolo bohapusté plytvanie. Našťastie, existujú spôsoby, ako uchovať dokonca aj ovocie, ktoré niekto „načal".

Hmyzu vstup zakázaný. Váš domov ochráni sóda, káva či škorica

Bývanie a design| 25. 7. 2017

V lete to občas vyzerá, ako by sa veľa zástupcov z ríše hmyzu rozhodlo, že bude spoločne s nami obývať naše domovy. Čo si budeme nahovárať - väčšina z nás z takých spolubývajúcich nie je práve nadšená. Ako nepozvaných nájomníkov z bytu vykázať?

Pasívne fajčenie a herbicídy v tráve vyvolávajú rakovinu u psov

Bývanie a design| 21. 7. 2017

Pasívne fajčenie nie je nebezpečné len pre ľudských spolubývajúcich fajčiara, ale extrémne zvyšuje riziko rakoviny aj u štvornohých miláčikov. Podľa britských veterinárov existuje veľmi silný vzťah medzi pasívnym vdychovaním dymu a rozvojom zhubných nádorov u psov a mačiek. Náš národ toľko milujúci herbicíd Roundup by mal vedieť, že glyfosát zabíja okrem burín aj ich psích kamarátov. A opäť rakovinou.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23. 6. 2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 1/5
Celkom 5
ďalšie

Tip na večeru


	Nivu nemusíte do kuracích pŕs dávať len ako náplň. Skvele sa hodí aj na výbornú syrovú omáčku. Recept na ňu je tak jednoduchý.

Kuracie rezance s nivou

Celkový čas: 45min

Energie: 641 kJ

Cena: 4,92 €


	Diétny recept na prípravu tresky s hráškom na špargli.

Treska na hrášku

Celkový čas: 40min

Energie: 356 kJ

Cena: 6,21 €


	Máte hlad, ale nechce sa vám dlho stáť pri sporáku? Potom siahnite po recepte na cuketová gnocchi. Rýchlejšie to snáď už ani nemôže byť.

Cuketové gnocchi

Celkový čas: 50min

Energie: 340 kJ

Cena: 3,21 €

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2020 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené