Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
sobota 11. júla | meniny má  Milota
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Každodenné upratovacie maličkosti, ktoré zaistia trvalý poriadok

Anketa

Upratujete rada?
Bývanie a design | 17. 7. 2017

Tiež máte cez týždeň pocit, že sa vaša domácnosť postupne mení na chaos, ktorého zvládnutie vám cez víkend zaberie veľa času? Samozrejme je každému jasné, že upratovanie každý deň by bolo riešením, ale úprimne - nežijeme v 19. storočí, keď mali gazdinky na zveľaďovanie domácnosti prakticky celý deň. Čo s tým?

Len málokto má v dnešnej dobe čas upratovať každý deň. Človek ťažko stihne večer po príchode z práce uvariť a umyť riad, keď sa mu podarí zamiesť omrvinky pod stolom, je to pomaly na oslavu (teda bolo by, keby po tom celodennom lietaní nebol úplne vyčerpaný). Skrátka, mať dnes každý deň domácnosť ako zo škatuľky je takmer nadľudský výkon. A tak nie je divu, že upratovanie smeruje v mnohých rodinách až na víkend, kedy je času o niečo viac.

Avšak veľa z nás by tento čas radšej venovala deťom alebo partnerovi/partnerke. Čo s tým? Pomôže taký malý upratovací kompromis. Každý deň stačí urobiť pár maličkostí, ktoré vám nezaberú veľa času ani neuberú zvyšky síl, ale ktoré zabezpečia, že sa domácnosť počas týždňa nepremení v chaos a že víkendové upratovanie bude za hodinku odbyté. Ako na to?

Obývačka do laty

Než sa odoberiete do postele, prejdite obývaciu izbu a zamerajte sa na všetko, čo tam nemá čo robiť. Zoberte zo zeme hračky, zarovnajte ovládače, vytrieďte kôpku s poštou a časopisy. Na gauči narovnajte vankúšiky a poskladajte prikrývky. Odneste všetok riad, ktorý by sa v obývačke nemal vyskytovať (napr. zabudnutý hrnček od kávy).

Cez víkend už vás čaká len zotrieť prach a povysávať. Žiadne preberanie sa vecami, ktoré sa vašej rodine podarilo v izbe nahromadiť za celý týždeň!

Kuchyňa ako u babičky

Naše babičky by neprežili, ak by mali ísť spať a na kuchynskej linke im zostal neumytý hrnček alebo tanierik. A aj keď to tieto dobré ženy s upratovaním občas až preháňali, v niečom by sme si z nich mohli vziať príklad. Áno, symbolom upratanej kuchyne je prázdny a čistý drez. Hoci sa občas zdá, že je ľahšie nechať riad až na ráno, nie je to najlepšia stratégia. Jednak nie je vždy zaručené, že budeme ráno riad stíhať umyť, jednak to nie je pekný pohľad, keď sa ráno prebudíte a z drezu na vás hľadia špinavé hrnčeky a taniere. A tak sa s nimi pekne vysporiadejte hneď večer. Budete mať zo seba oveľa lepší pocit a váš byt bude pôsobiť uprataný.

Poriadok v kúpeľni

Zrkadlo oprskané pastou, zvyšky mydla na umývadle, preplnený kôš na špinavé prádlo, uterák pohodený na práčke... Kúpeľňa občas po „zásahu rodiny" vyzerá, ako by sa v nej prehnalo stádo nejakých divokých zvieratiek. A tak tieto škody obmedzte na minimum. Utrite zrkadlo a umývadlo, osprchujte vaňu, uteráky zaveste na vešiak (lepšie vyschnú a nebudú sa v nich toľko množiť baktérie či plesne).

Harmonická spálňa

Spálňa dostáva zabrať predovšetkým zrána. Rozhádzané periny, do toho rozhádzané oblečenie, ako sme si zase ráno bezhlavo vyberali, do čoho sa navlečieme do práce, skrátka zmätok v pravom slova zmysle. Možno ráno bojujete s každou minútkou, ale ak to len trochu pôjde, naučte sa hneď potom, čo vstanete z postele, ustlať (niektorí odborníci sú k stleniu skeptickí a poukazujú skôr na to, že lôžkoviny a matrace by sa mali vetrať, nie byť naukladané na seba - ak ste zástancom tohto prístupu, potom periny prehoďte tak, aby sa vetrali). Oblečenie tiež len tak neodhadzujte, ale vracajte ho do skrine. To isté platí, aj keď prídete domov z práce - čo nejde do špiny, pekne uložte do šatníka. Aspoň nestrávite sobotné popoludnie skladaním oblečenia a jeho zarovnávaním v skriniach.

Autor: Nela Novotná

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Upratovacie rady, ktoré nie sú také účinné, ako si myslíte

Bývanie a design| 27. 7. 2017

Naše babičky a mamičky mávajú väčšinou pravdu. Ale nie vždy. Dokonca aj keď ide o dobre mienené rady zamerané na starostlivosť o domácnosť. Ktorých sa nemusíte držať?

Nahryznuté jablko i nedojedený banán. Ako ich skladovať, aby vydržali

Bývanie a design| 24. 7. 2017

Poznáte to. Rozkrájate deťom ovocie na desiatu a tí malí nevďačníci polovicu nechajú. Čo teraz? Vyhodiť ho by bolo bohapusté plytvanie. Našťastie, existujú spôsoby, ako uchovať dokonca aj ovocie, ktoré niekto „načal".

Hmyzu vstup zakázaný. Váš domov ochráni sóda, káva či škorica

Bývanie a design| 25. 7. 2017

V lete to občas vyzerá, ako by sa veľa zástupcov z ríše hmyzu rozhodlo, že bude spoločne s nami obývať naše domovy. Čo si budeme nahovárať - väčšina z nás z takých spolubývajúcich nie je práve nadšená. Ako nepozvaných nájomníkov z bytu vykázať?

Pasívne fajčenie a herbicídy v tráve vyvolávajú rakovinu u psov

Bývanie a design| 21. 7. 2017

Pasívne fajčenie nie je nebezpečné len pre ľudských spolubývajúcich fajčiara, ale extrémne zvyšuje riziko rakoviny aj u štvornohých miláčikov. Podľa britských veterinárov existuje veľmi silný vzťah medzi pasívnym vdychovaním dymu a rozvojom zhubných nádorov u psov a mačiek. Náš národ toľko milujúci herbicíd Roundup by mal vedieť, že glyfosát zabíja okrem burín aj ich psích kamarátov. A opäť rakovinou.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23. 6. 2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 1/5
Celkom 5
ďalšie

Tip na obed


	Každá kuchárka má svoj osvedčený recept na guláš. A počula ste už o guláši s čiernym pivom? Ak nie, určite ho podľa tohto receptu vyskúšajte.

Čierny guláš

Celkový čas: 3h a 15min

Energie: 440 kJ

Cena: 5,69 €


	Výborná krémová polievka, ktorá zachutí aj zasýti.

Karfiolový krém s parmezánom

Celkový čas: 40min

Energie: 507 kJ

Cena: 4,21 €


	Dusené kuracie kúsky s divokou ryžou a baby mrkvičkou.

Divoká ryža s kuracím mäsom

Celkový čas: 50min

Energie: 567 kJ

Cena: 4,21 €

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2020 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené