Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
piatok 23. júna | meniny má  Sidónia
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Záhradka proti stresu: Tieto rastliny by ste mali pestovať

Anketa

A čo vy, koľko času trávite na záhradke?
Bývanie a design | 16.6.2017

Všetci vieme, že záhradníčenie, hoci len na terase či balkóne, má na ľudskú psychiku pozitívny vplyv. Práca s pôdou a rastlinkami spoľahlivo zbaví stresu a vykúzli dobrú náladu. Avšak tento efekt môžete ešte znásobiť - vysadením tých správnych rastlín!

Ktoré antistresové kvety by vám na záhonoch či v kvetináčoch nemali chýbať?

Oregano

Alebo po slovensky pamajorán - bylinka, ktorá sa hodí nielen na pizzu, ale vďaka látkam a siliciam, ktoré obsahuje, pomáha uľavovať od úzkosti, smútku a vyčerpania.

Ako ho pestovať: Podobne ako ostatné bylinky je aj oregano veľmi nenáročné a zvládnu ho vypestovať aj úplní začiatočníci. Nepreháňajte to so zálievkou (nechajte pôdu v kvetináči či na záhone vždy vyschnúť) a doprajte rastline dostatok slnečných lúčov.

Slnečnica

Táto kvetina vás poteší nielen svojou krásou, ale slnečnicové semená obsahujú fenylalanín, prírodné antidepresívum, ktoré vám zaručene zdvihne náladu.

Ako ju pestovať: Semená patria do zeme až po posledných mrazoch (prípadne rastlinu predpestujte doma v kvetináči). Slnečnice milujú slnko (ako napovedá názov) a nie sú ani nijako náročné na zálievku.

Harmanček

Ťažkosti so zaspávaním a zvládaním stresu? Potom zasaďte harmanček! Čaj z jeho kvetov (čerstvých i sušených) vás totiž pošle do ríše snov rýchlo a spoľahlivo.

Ako ho pestovať: Harmančeku sa darí vo väčších kvetináčoch. Je veľmi nenáročný na starostlivosť - proste ho zasejte, občas zalievajte a užívajte si jeho elegantných bielych kvietkov, ktoré vám domov prinesú kúsok lúky.

Levanduľa

Na našom zozname nemohla chýbať. Táto bylinka upokojuje už svojou vôňou a proti stresu je váš najlepší spojenec. Hodí sa do čajových zmesí pre ľahké zaspávanie a dokáže skvele dochutiť aj niektoré pokrmy (vrátane mäsa).

Ako ju pestovať: Levanduľa miluje slnko, má rada piesčitejšie pôdy a rozhodne okolo nej nemusíte skákať s kanvicou vody. Po odkvitnutí ju ostrihajte a na zimu radšej prikryte, aby nepodľahla stredoeurópskym mrazom.

Mangold

Táto zelenina je na slovenských záhradách pomerne nezvyčajná, ale rozhodne by ste jej mali dať šancu! Je totiž skvelým zdrojom horčíka, minerálu, ktorý dodáva energiu a zlepšuje náladu.

Ako ho pestovať: Mangold sa vyžíva na záhonoch s dostatkom slnečného svetla. Sadiť ho môžete od konca jari až do jesene. Odstráte vždy vonkajšie listy, aby ste nezahubili celú rastlinu. Mimochodom, bude spokojný aj s miestom v truhlíku či kvetináči.

Cherry paradajky

Paradajky obsahujú lykopény, látky, ktorých nedostatok bol v niektorých výskumoch asociovaný s depresívnymi stavmi. A tak nie je divu, že vám pár paradajok vyčarí úsmev na perách.

Ako ich pestovať: Cherry paradajky môžete zasadiť pokojne len do kvetináča, ale aj na záhon. Zaistite im dostatočnú zálievku a slnečné stanovisko. Občas ich prihnojte a je o ne postarané.

Autor: Zora Kocmanová

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Za pocitmi úzkosti môže stáť aj vybavenie vášho domova

Bývanie a design| dnes 10:17

Náš domov by nám mal poskytovať predovšetkým pocit bezpečia a pohody. Lenže čo ak sa vám ho doma nedostáva? Čo keď skôr bojujete s pocitmi podobnými depresii či úzkosti? Potom je najskôr na vine váš nábytok či podoba bytu.

Sad na balkóne či terase. Tieto stromy vám budú plodiť aj v kvetináči

Odtrhnúť si ovocie priamo zo stromu - tak tomu sa len tak niečo nevyrovná. Lenže čo ak bývate v meste a o záhrade s ovocnými stromami či o sade si môžete nechať tak akurát zdať? Nemusíte zúfať. Aj na vás mysleli odborníci, ktorí vyšľachtili špeciálne odrody ovocných stromčekov, ktorým sa bude dariť aj u vás na terase či balkóne.

Žlté oči a prázdna miska na vodu. Aj tak spoznáte, že vášmu psovi niečo chýba

Bývanie a design| dnes 10:16

Česi i Slováci patria k najväčším milovníkom psov, a tak nie je divu, že len máloktorú domácnosť nejaký ten psí miláčik neobýva. Prinášajú nám veľa radostí, ale občas aj starostí - napríklad, keď im niečo chýba. Ako to spoľahlivo spoznať?

Záhradka proti stresu: Tieto rastliny by ste mali pestovať

Všetci vieme, že záhradníčenie, hoci len na terase či balkóne, má na ľudskú psychiku pozitívny vplyv. Práca s pôdou a rastlinkami spoľahlivo zbaví stresu a vykúzli dobrú náladu. Avšak tento efekt môžete ešte znásobiť - vysadením tých správnych rastlín!

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23.6.2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 5/5
Celkom 1
ďalšie

Tip na večeru


	Kačacie hody - každý z nás ich už zažil a dlho na nich určite spomínal ako na úchvatný kulinársky zážitok. Vytvorte si netradičné kačacie hody napríklad na nedeľný obed s rodinou. Prinášame vám netradičný recept na kačaciu pochúťku.

Kačacie prsia so zelerom a Cranberry-pomarančovým chutney

Celkový čas: 35min

Energie: 371 kJ

Cena: 6,85 EUR


	Najlepšie sú na druhý deň! Takže ak máte čas a vydržíte nevyjedať, urobte si kotletky dopredu.

Zapečené kotlety

Celkový čas: 2h a 0min

Energie: 702 kJ

Cena: 5,23 EUR


	Rýchle, zdravé a chutné jedlo.

Cuketa plnená paradajkami a mozzarellou

Celkový čas: 45min

Energie: 411 kJ

Cena: 4,25 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2017 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené