Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
sobota 16. decembra | meniny má  Albína
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

Záhradka proti stresu: Tieto rastliny by ste mali pestovať

Anketa

A čo vy, koľko času trávite na záhradke?
Bývanie a design | 16.6.2017

Všetci vieme, že záhradníčenie, hoci len na terase či balkóne, má na ľudskú psychiku pozitívny vplyv. Práca s pôdou a rastlinkami spoľahlivo zbaví stresu a vykúzli dobrú náladu. Avšak tento efekt môžete ešte znásobiť - vysadením tých správnych rastlín!

Ktoré antistresové kvety by vám na záhonoch či v kvetináčoch nemali chýbať?

Oregano

Alebo po slovensky pamajorán - bylinka, ktorá sa hodí nielen na pizzu, ale vďaka látkam a siliciam, ktoré obsahuje, pomáha uľavovať od úzkosti, smútku a vyčerpania.

Ako ho pestovať: Podobne ako ostatné bylinky je aj oregano veľmi nenáročné a zvládnu ho vypestovať aj úplní začiatočníci. Nepreháňajte to so zálievkou (nechajte pôdu v kvetináči či na záhone vždy vyschnúť) a doprajte rastline dostatok slnečných lúčov.

Slnečnica

Táto kvetina vás poteší nielen svojou krásou, ale slnečnicové semená obsahujú fenylalanín, prírodné antidepresívum, ktoré vám zaručene zdvihne náladu.

Ako ju pestovať: Semená patria do zeme až po posledných mrazoch (prípadne rastlinu predpestujte doma v kvetináči). Slnečnice milujú slnko (ako napovedá názov) a nie sú ani nijako náročné na zálievku.

Harmanček

Ťažkosti so zaspávaním a zvládaním stresu? Potom zasaďte harmanček! Čaj z jeho kvetov (čerstvých i sušených) vás totiž pošle do ríše snov rýchlo a spoľahlivo.

Ako ho pestovať: Harmančeku sa darí vo väčších kvetináčoch. Je veľmi nenáročný na starostlivosť - proste ho zasejte, občas zalievajte a užívajte si jeho elegantných bielych kvietkov, ktoré vám domov prinesú kúsok lúky.

Levanduľa

Na našom zozname nemohla chýbať. Táto bylinka upokojuje už svojou vôňou a proti stresu je váš najlepší spojenec. Hodí sa do čajových zmesí pre ľahké zaspávanie a dokáže skvele dochutiť aj niektoré pokrmy (vrátane mäsa).

Ako ju pestovať: Levanduľa miluje slnko, má rada piesčitejšie pôdy a rozhodne okolo nej nemusíte skákať s kanvicou vody. Po odkvitnutí ju ostrihajte a na zimu radšej prikryte, aby nepodľahla stredoeurópskym mrazom.

Mangold

Táto zelenina je na slovenských záhradách pomerne nezvyčajná, ale rozhodne by ste jej mali dať šancu! Je totiž skvelým zdrojom horčíka, minerálu, ktorý dodáva energiu a zlepšuje náladu.

Ako ho pestovať: Mangold sa vyžíva na záhonoch s dostatkom slnečného svetla. Sadiť ho môžete od konca jari až do jesene. Odstráte vždy vonkajšie listy, aby ste nezahubili celú rastlinu. Mimochodom, bude spokojný aj s miestom v truhlíku či kvetináči.

Cherry paradajky

Paradajky obsahujú lykopény, látky, ktorých nedostatok bol v niektorých výskumoch asociovaný s depresívnymi stavmi. A tak nie je divu, že vám pár paradajok vyčarí úsmev na perách.

Ako ich pestovať: Cherry paradajky môžete zasadiť pokojne len do kvetináča, ale aj na záhon. Zaistite im dostatočnú zálievku a slnečné stanovisko. Občas ich prihnojte a je o ne postarané.

Autor: Zora Kocmanová

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Upratovacie rady, ktoré nie sú také účinné, ako si myslíte

Naše babičky a mamičky mávajú väčšinou pravdu. Ale nie vždy. Dokonca aj keď ide o dobre mienené rady zamerané na starostlivosť o domácnosť. Ktorých sa nemusíte držať?

Nahryznuté jablko i nedojedený banán. Ako ich skladovať, aby vydržali

Poznáte to. Rozkrájate deťom ovocie na desiatu a tí malí nevďačníci polovicu nechajú. Čo teraz? Vyhodiť ho by bolo bohapusté plytvanie. Našťastie, existujú spôsoby, ako uchovať dokonca aj ovocie, ktoré niekto „načal".

Hmyzu vstup zakázaný. Váš domov ochráni sóda, káva či škorica

V lete to občas vyzerá, ako by sa veľa zástupcov z ríše hmyzu rozhodlo, že bude spoločne s nami obývať naše domovy. Čo si budeme nahovárať - väčšina z nás z takých spolubývajúcich nie je práve nadšená. Ako nepozvaných nájomníkov z bytu vykázať?

Pasívne fajčenie a herbicídy v tráve vyvolávajú rakovinu u psov

Pasívne fajčenie nie je nebezpečné len pre ľudských spolubývajúcich fajčiara, ale extrémne zvyšuje riziko rakoviny aj u štvornohých miláčikov. Podľa britských veterinárov existuje veľmi silný vzťah medzi pasívnym vdychovaním dymu a rozvojom zhubných nádorov u psov a mačiek. Náš národ toľko milujúci herbicíd Roundup by mal vedieť, že glyfosát zabíja okrem burín aj ich psích kamarátov. A opäť rakovinou.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23.6.2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 5/5
Celkom 1
ďalšie

Tip na večeru


	Letný recept na slaný koláč z brokolice v kombinácii so syrom nikdy nesklame.

Brokolicový koláč

Celkový čas: 55min

Energie: 577 kJ

Cena: 2,68 EUR


	Veľmi rýchlo pripravená polievka zo zemiakov.

Jednoduchá zemiaková polievka

Celkový čas: 30min

Energie: 353 kJ

Cena: 2,15 EUR


	Recept na jednoduchý vyprážaný pór.

Vyprážaný pór

Celkový čas: 40min

Energie: 682 kJ

Cena: 3,05 EUR

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2017 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené