Bety.cz
Nastaviť ako domovskú stránku
utorok 26. marca | meniny má  Emanuel
Prihlásiť | Nie ste registrovaná? Registrovať 

Veľkosť textu: AAA

12 krokov k organizovanému životu. Začíname dnes!

Bývanie a design | 16.1.2015

"Všetko si doma lepšie zorganizujem, budem starostlivejšia a poriadnejšia!" Ak premýšľate nad takýmto či podobným predsavzatím, máme pre vás návod, ako ho aj splniť!

Stačí na to 12 jednoduchých krokov. Nebojte sa, nemusíte ich robiť všetky naraz! Úplne totiž stačí, keď si ich rozvrhnete na celý jeden rok.

Január, krok 1: Prebrať a vyčistiť chladničku a špajzu

Začnite jedlom. Po Vianociach a novoročných oslavách sa to viac než hodí. Preberte všetko v chladničke a v komore, vyhoďte zvyšky (o ktorých viete, že ich rozhodne nezjete) a všetky potraviny po záruke. Jedlá a zásoby, o ktorých viete, že vám aj tak iba zaberajú miesto v poličke, darujte niektorej z charitatívnych organizácií.

Február, krok 2: Prebrať a potriediť všetky dokumenty

Ruku na srdce,  naozaj máte vo všetkých dokumentoch dokonalý poriadok, alebo všetko jednoducho hádžete na jedno miesto s tým, že "keď budem mať čas, preberiem to"? Potom si vo februári vyhraďte jedno voľné popoludnie a všetky dokumenty roztrieďte a pozakladajte. Mimochodom, týka sa to aj dokumentov elektronických, všetky ich zálohujte!

Marec, krok 3: Jarné upratovanie od podlahy

Nebojte sa, nemyslíme upratovanie v pravom slova zmysle. Máme na mysli upratovanie, pri ktorom sa zbavíte všetkých nepotrebných vecí, dekorácií a suvenírov či nechcených darov. Skrátka sa zamerajte na to, na čo vám v domácnosti len  sadá prach a nemáte k tomu žiadny extra citový vzťah a zbavte sa toho. Ako? Môžete obdarovať priateľov (teda tých, ktorí si niečo vyberú, účelom nie je neporiadok premiestniť k nim, nech si s ním poradia, ako chcú) alebo veci darovať na charitu, ktorá ich predajom získa prostriedky na prevádzku.

Apríl, krok 4: Príprava záhrady / balkónov / okien

Apríl je ideálny na to, aby ste sa pustili do prípravy svojich záhonov na novú sezónu. Teraz je tá pravá chvíľa pripraviť všetko do posledného detailu.

Máj, krok 5: Upratať úložné priestory

Nech už sú v byte alebo v pivnici, v komore alebo garáži, úložné priestory sú skvelým riešením na skladovanie vecí, ktoré sa často nepoužívajú. Lenže tiež dokonalými skrýšami pre neporiadok. A tak sa na ne v máji zamerajte a všetko poriadne preberte a uložte (netreba opakovať, že všetko nepotrebné máte vyhodiťči darovať).

Jún, krok 6: Príprava na leto

V júni je načase odložiť väčšinu teplejšieho oblečenia a dať do skríň letné veci. A to neplatí len o oblečení a topánkach, ale aj o tom, že je potrebné nájsť slnečné okuliare a zaobstarať si opaľovacie krémy.

Júl, krok 7: Venovať sa autu

Nezabúdajte ani na svojho štvorkolesového miláčika! Doprajte mu pravidelný servis. Budete mať istotu, že dôjdete na dovolenku presne tam, kam ste chceli.

August, krok 8: Malá školská príprava

Ak máte deti, ktoré chodia do školy alebo študujú, začnite sa na školu pripravovať už v auguste. Treba nakúpiť zošity a perá, oprášiť skriptá, sem tam zaradiť do denného plánu učenie... Neznamená to, že by ste mali svojmu potomkovi alebo sebe kaziť prázdniny, ale nie je od veci si pripomenúť, že o chvíľu vás čaká návrat do školských lavíc...

September, krok 9: Príprava na zimu

Hoci je zima ešte ďaleko, vôbec nezaškodí, keď svoj dom či byt zabezpečíte s predstihom. Skontrolujte, či vám dobre tesnia okná a dvere, nemáte problém so strechou alebo či ste všetky teplomilné rastlinky uložili do bezpečia.

Október, krok 10: A znova na úložné priestory

Pretože sa toho v lete veľa nahromadí a používa sa mnoho vecí, ktoré nevytiahneme, ako je rok dlhý, sú úložné priestory ako stvorené na hromadenie neporiadku. Tak s ním zatočte!

November, krok 11: Ľahká príprava na sviatky

Skúste tento rok nenechávať všetko na poslednú chvíľu a s predvianočnými činnosťami začnite s mesačným predstihom. Upratovanie, nákup darčekov, pečenie niektorých druhov koláčov... Prečo nezačať bez stresu a s poriadnou časovou rezervou?

December, krok 12: Vytrieďte šatník

Počas roka sa vám v skriniach iste nahromadili kopy oblečenia, tak sa pustite do triedenia. Čo ste si počas celého roka neobliekli, vyraďte. Do čoho ste pribrali alebo, naopak, schudli, vyraďte tiež. Sezónne veci upracte a vyberte svetre a teplé veci. Vyradené kúsky darujte na charitu.

Autor: Pavla Horáková

Tlačiť Odoslať
 

 

najnovšie

Upratovacie rady, ktoré nie sú také účinné, ako si myslíte

Naše babičky a mamičky mávajú väčšinou pravdu. Ale nie vždy. Dokonca aj keď ide o dobre mienené rady zamerané na starostlivosť o domácnosť. Ktorých sa nemusíte držať?

Nahryznuté jablko i nedojedený banán. Ako ich skladovať, aby vydržali

Poznáte to. Rozkrájate deťom ovocie na desiatu a tí malí nevďačníci polovicu nechajú. Čo teraz? Vyhodiť ho by bolo bohapusté plytvanie. Našťastie, existujú spôsoby, ako uchovať dokonca aj ovocie, ktoré niekto „načal".

Hmyzu vstup zakázaný. Váš domov ochráni sóda, káva či škorica

V lete to občas vyzerá, ako by sa veľa zástupcov z ríše hmyzu rozhodlo, že bude spoločne s nami obývať naše domovy. Čo si budeme nahovárať - väčšina z nás z takých spolubývajúcich nie je práve nadšená. Ako nepozvaných nájomníkov z bytu vykázať?

Pasívne fajčenie a herbicídy v tráve vyvolávajú rakovinu u psov

Pasívne fajčenie nie je nebezpečné len pre ľudských spolubývajúcich fajčiara, ale extrémne zvyšuje riziko rakoviny aj u štvornohých miláčikov. Podľa britských veterinárov existuje veľmi silný vzťah medzi pasívnym vdychovaním dymu a rozvojom zhubných nádorov u psov a mačiek. Náš národ toľko milujúci herbicíd Roundup by mal vedieť, že glyfosát zabíja okrem burín aj ich psích kamarátov. A opäť rakovinou.

REKLAMNÉ SPRÁVY
 

horoskopy

Nastaviť horoskopy

Baran

21. marca - 20. apríla

Oslavy jsou v plném proudu a vy jste obklopeni lidmi, na kterých vám skutečně záleží. Co víc si můžete přát. Konec roku jde do finále a vy ho přece oslavíte, jak se patří! Jen pozor, s alkoholem pozvolna, abyste nezmeškali novoroční ohňostroj.

PORADNE

Je pre vás ten pravý?

Na túto otázku odpovedá
Kartářka Lucie

Všetky poradne

anketa

Myslíte si, že máte v živote šťastie?
dieťa dňa

23.6.2017

Dnes ti to veľmi pristane moja :)

  • 2/5
Celkom 4
ďalšie

Tip na večeru


	Gnocchi sú halušky zo zemiakového cesta a sú bežne k dostaniu v supermarketoch. Ich príprava je rýchla.

Gnocchi na paradajkách

Celkový čas: 25min

Energie: 438 kJ

Cena: 3,33 €


	Recept na výborné bravčové koleno s jednoduchou prípravou.

Bravčové koleno s jablkami

Celkový čas: 1h a 50min

Energie: 691 kJ

Cena: 8 €


	Recept na kotlety pečené s nastrúhanou mrkvou.

Kotlety pečené s mrkvou

Celkový čas: 2h a 0min

Energie: 398 kJ

Cena: 3,96 €

Obsah Medzizenami.sk

Partneri Medzizenami.sk - Bety.cz (www.bety.cz) Svoje námety a pripomienky k obsahu internetového magazínu Medzizenami.sk posielajte na redakcia@medzizenami.sk, technické problémy na: podpora@bety.cz.
Kontakty na redakciu, obchodného a marketingového zástupcu nájdete tu.

Copyright © 2009-2019 Medzizenami.sk - všetky práva vyhradené